Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ukrajinské pasové centrum v Praze, jež slouží hlavně běžencům, kteří uprchli před ruskou agresí, už neřídí Anastasiia Kuzmitská.
Dosavadní vedoucí českého odštěpného závodu ukrajinského státního podniku „Dokument“ ve funkci skončila. A to nedlouho poté, co Seznam Zprávy upozornily na možné finanční machinace v pobočce, kterými se zabývá česká policie pod dohledem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.
Kuzmitská je sice nadále coby vedoucí zapsána v českém obchodním rejstříku, avšak sama na svém facebookovém profilu bez bližšího uvedla, že pracovní poměr v české filiálce podniku Dokument „ukončila“.
Kyjevskou centrálou podniku Dokument byla pověřena zastupovat firmu „ve všech institucích, podnicích a organizacích České republiky“ Oksana Serhijivna Sjeroštan. O této personální změně svědčí i plná moc vystavená na konci července, jejíž kopii v české verzi mají Seznam Zprávy k dispozici.
Oficiální ukrajinská místa ale k této výměně a jejím důvodům mlčí.
Ambasáda: Není to naše kompetence
Redakce se už v minulých týdnech, kdy ještě nebylo potvrzeno, že Kuzmitská skutečně končí, na celou věc ptala ukrajinských orgánů včetně ambasády opakovaně. Žádná konkrétní odpověď, ani co se týče důvodů odchodu Kuzmitské, ale nepřišla.
„Otázky uvedené ve vašem e-mailu spadají do kompetence Státního podniku Dokument a Státní migrační služby Ukrajiny,“ stojí v reakci konzulárního úseku ukrajinského velvyslanectví v Praze.
Seznam Zprávy se s obdobnými otázkami obrátily i na tiskový odbor podniku Dokument, ani ten požadované odpovědi neposkytl. Stejně tak Nataliya Naumenko, která v Kyjevě řídí zmíněnou Státní migrační službu Ukrajiny, pod niž Dokument spadá.
Nijak nereagovala ani samotná bývalá vedoucí Anastasiia Kuzmitská, již se redakce několikrát snažila kontaktovat na mobilním telefonu.
Kam šly peníze na pobočku i poplatky od klientů
Trestní oznámení v polovině dubna na Vrchní státní zastupitelství v Praze podal podnikatel ukrajinského původu s českým občanstvím Volodymyr Selyskyj, jenž pražskou pobočku podniku Dokument předloni při uprchlické vlně z Ukrajiny pomáhal zakládat a jehož firma pro ni donedávna zajišťovala účetní služby.
Oznámení se zmiňuje o podezření, že byly například porušeny české zákony v souvislosti s nabídkou pojištění, hlavní bod se však týká loňského budování klientského centra v pražské Michli.
Jak Seznam Zprávy začátkem června popsaly, v přepočtu miliony korun během výstavby inkasovala malá německá firma Ewig Lux Plus se sídlem v Berlíně, přitom není vůbec zřejmé, za co peníze dostala, když stavební zakázku měla fakticky zajišťovat kyjevská firma Novi Zodchi.
Další případy, které Seznam Zprávy popsaly a následně text převzala i některá ukrajinská média, se týkají peněz, jež ukrajinští běženci platili v Praze za vystavení nových cestovních dokladů.
Některé stvrzenky ukazují, že část vyměřených poplatků směřovala na bankovní konto znějící na jméno zmíněné Kuzmitské, nikoliv na účet státního podniku.
S napojením na Rusko
Situace v pobočkách podniku Dokument, které byly po začátku války vybudovány po celé v Evropě, je předmětem kritiky samotných Ukrajinců. Mimo jiné kvůli zadržování již zaplacených dokladů, ale i kvůli podezření na korupční jednání úředníků.
Rádio Svoboda nedávno přineslo reportáž ohledně berlínské advokátní kanceláře Schmieder & Eckstein, s níž od roku 2022 úzce spolupracuje německá pobočka podniku Dokument.
Jak se ukázalo, oba spoluzakladatelé kanceláře dlouhodobě působili v Rusku a například Karl Eckstein nazval dříve Rusko svou „druhou vlastí“, má i ruské občanství a na adresu ruského prezidenta Putina uvedl, že „vrátil Rusům pocit hrdosti“.
Podle ukrajinských novinářů existuje podezření, že se přes zmíněnou kancelář mohla dostat citlivá data o uprchlících přímo do Ruska.