Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Karel Havlíček poslal kompenzace za vysoké ceny energií pro čtveřici firem z holdingu Agrofert Andreje Babiše (ANO) ve výši 50 milionů korun. Původně měl věc podepsat Havlíčkův náměstek Eduard Muřický, ten však odmítl z obavy ze střetu zájmů.
Podle ředitele protikorupční organizace Transparency International (TI) Petra Leyera však byl ve střetu zájmů především samotný ministr Havlíček, který byl za hnutí ANO místopředsedou vlády premiéra, který je majitelem skupiny Agrofert.
„Podle mě tam je jasný střet zájmů v obecné rovině chápání střetu zájmů, neboť ministr schvaluje dotace pro firmy svého premiéra,“ řekl Seznam Zprávám Leyer. Za klíčové pak pokládá, že žadatelé na kompenzaci za vysoké ceny energií způsobené drahými emisními povolenkami – jmenovitě podniky Synthesia, Precheza, Deza a Lovochemie z holdingu Agrofert – neměli nárok.
„Zásadní je, že to bylo v rozporu s paragrafem 4c zákona o střetu zájmů. Takže žádosti měly být zamítnuty. Karel Havlíček zde podle všeho porušil zákon. Otázkou teď je, zda tu není namístě trestní odpovědnost,“ uvedl ředitel TI Leyer.
Odvolává se na část zákona o střetu zájmů, podle níž nelze poskytovat dotace společnostem, ve kterých veřejný funkcionář vlastní alespoň 25 procent. Což Babiš splňoval, protože byl poslancem i členem vlády. V zákoně o střetu zájmů přesně stojí: „Je zakázáno poskytnout dotaci podle právního předpisu upravujícího rozpočtová pravidla nebo investiční pobídku podle právního předpisu upravujícího investiční pobídky obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti.“
Přísnější metr
Exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se brání, že podpis kompenzací pro podniky Agrofertu v rámci ministerstva průmyslu a obchodu úředníci nerozporovali.
Podle mě tam je jasný střet zájmů v obecné rovině chápání střetu zájmů, neboť ministr schvaluje dotace pro firmy svého premiéra.
„Nevím, o co se opírá Transparency International, ale odborné stanovisko příslušného odboru bylo, že v tomto případě a u tohoto programu je žádost zcela v pořádku se závěrem schválit podporu. Jediný problém byl střet zájmů náměstka. Jinak – pokud vím a co mi bylo sdělováno – nikdy na základě právního posouzení nekonstatovalo ministerstvo průmyslu a obchodu střet zájmů, a to ani v jiných rozhodnutích, a stejně tak i Česká republika, která se s nezávazným výkladem auditorů EK neztotožnila a postupovala v souladu s českým právem,“ napsal místopředseda Poslanecké sněmovny Seznam Zprávám.
Nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se však s Havlíčkovým vysvětlením celé situace nespokojil a zadal kauzu prověřit ministerským kontrolorům. „Zjistil jsem, že Karel Havlíček 50 milionů pro Agrofert přiklepl 9 dní před svým odchodem z ministerstva. V pokynech pro vyplacení peněz je navíc přímo zdůrazněno, že mají být zaslány ještě před dnem mého nástupu,“ řekl Seznam Zprávám Síkela ve čtvrtek.
Havlíček následně odmítl, že by podpis kompenzací měl cokoliv společného s nástupem Síkely do funkce ministra. „Tam byla normální lhůta, dokdy se to muselo podepsat,“ uvedl.
Jisté je, že úřady po odchodu Babišovy vlády po loňských sněmovních volbách a nástupu kabinetu Petra Fialy (ODS) nastolily přísnější metr v případě kontroly toků veřejných a evropských peněz do společností ze skupiny Agrofert.
Před dvěma týdny například ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením ministra Síkely navrhlo odebrat Babišově pekárně Penam stomilionovou dotaci, kterou získala na linku na výrobu toustového chleba.