Hlavní obsah

Zvýšení platů politiků prošlo do druhého čtení

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Andrej Babiš považuje růst platů politiků za absurdní.

aktualizováno •

Opozice, včetně hnutí ANO a SPD, navrhuje zmrazení platů politiků na pět let, přičemž kritizuje i další změny v novele.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Sněmovna podpořila v úterním úvodním kole spornou novelu, podle níž by platy vrcholných politiků vzrostly příští rok téměř o sedm procent. Opoziční kluby ANO a SPD zablokovaly možnost zrychleného schvalování předlohy už v nynějším prvním čtení, jak o to žádala vláda. K vetu se přidali i opoziční Piráti. Novela nyní zamíří k projednání do rozpočtového výboru.

Rozpočtový výbor bude mít na posouzení předlohy poloviční, měsíční lhůtu. Piráti navrhovali zkrácení lhůty mezi prvním a druhým čtením na pět nebo na deset dnů, ani to ale ANO a SPD neumožnily.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že je nutné přijmout úpravu zákona „zhruba do konce ledna“. Jinak buď nebude podle čeho stanovit plat pro asi 5000 lidí, nebo by Ministerstvo práce a sociálních věcí muselo z rozhodnutí Ústavního soudu samo dovozovat hodnotu platové základny pro další výpočet platů, podotkl.

Došlo na klauna i plivanec do tváře občanů

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš pokládá vládní návrh na růst platů vrcholných politiků téměř o sedm procent za naprosto skandální a nehorázně arogantní. V úvodu sněmovního jednání o platové novele opět kritizoval kabinet kvůli hospodářství.

Hnutí ANO, stejně jako další opoziční hnutí SPD, prosazuje zmrazení platů zákonodárců, členů vlády nebo prezidenta republiky na pět let. Za drzý a arogantní označil vládní návrh předseda SPD Tomio Okamura.

„Fialova vláda svou absolutní neschopností uvrhla Českou republiku do hlubokého ekonomického marasmu,“ prohlásil Babiš. Koalice podle něho „odrbala důchodce, živnostníky, studenty, zkrátka všechny“ a navrhovaný růst platů vrcholných politiků je podle Babiše „plivanec do tváře každému občanovi této země“.

Předseda ANO se také pozastavil nad nedělním výrokem premiéra Petra Fialy (ODS), že pokud bude jeho vláda pokračovat, čeští občané budou mít mzdy jako v Německu nebo Rakousku. „Pane premiére, vy jste normální klaun,“ komentoval jej.

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura označil vládní návrh za drzý a arogantní. Zvyšování platů je podle něj v této době nemorální. Ptal se vlády, v čem je rozpočtově odpovědné, když si politici zvýší platy, a v čem je takový návrh prospěšný občanům i této zemi. Připomněl, že za posledních několik let spolu s celou SPD navrhl zmrazit platy politiků pětkrát. S odvoláním na legislativní odborníky tvrdil, že pro zrychlené projednávání není žádný důvod. Uvedl, že SPD bude spolu s hnutím ANO zrychlené projednávání vetovat.

Také Piráti se připojí k vetu zrychleného schvalování, avizoval předseda jejich klubu Jakub Michálek. Sněmovně to podle něj pomůže vybrat optimální pozměňovací návrh. Poukázal současně na to, že vládní návrh je poloviční řešení, protože po roce povede stejně ke skokovému nárůstu. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová řekla, že ANO nepodpoří žádný návrh, který by umožnil vládní předlohu schválit do konce roku. Pokud chce koalice podporu ANO, musí platy politiků zmrazit, prohlásila.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) již dříve řekl, že pokud se zákon nepodaří schválit, nastane od ledna skokový nárůst platů. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že pokud by se zákon nezměnil, chyběla by v něm konkrétní zákonná úprava odměňování soudců za výkon funkce.

Z výpočtu k navrhované platové novele vyplývá, že by se plat například řadového zákonodárce zvýšil příští rok o 7100 korun na 109 500 korun měsíčně a plat prezidenta republiky by činil 365 000 korun, o 23 800 korun víc než teď. Vlnu kritiky vyvolal původní návrh, podle kterého by platy vrcholných politiků vzrostly skoro o 14 procent.

Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy v národním hospodářství vždy za předminulý rok a zákonného koeficientu. Letos platy vrcholných politiků zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na loňské úrovni. Ústavní soud v květnu s platností od příštího roku zákonný koeficient zrušil. Soud uvedl, že letošní snížení soudcovských platů odporuje ústavnímu pořádku. Spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu ze tří na 2,822. Ústavní soud pak také upozornil, že ústavností snížení platů politiků se nezabýval.

Doporučované