Hlavní obsah

Babiš by v případě účasti ANO ve vládě obnovil konzultace se Slovenskem

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Podle Babiše má Česko se Slovenskem řadu společných témat. Uvedl, že mezivládní konzultace byla dříve tradicí. Premiér Petr Fiala se takové konzultace straní kvůli krokům svého slovenského protějšku. Drží se pouze běžných jednání.

Článek

Bývalý premiér Andrej Babiš by chtěl v případě účasti hnutí ANO v kabinetu obnovit mezivládní konzultace se Slovenskem. Řekl to v rozhovoru s ČTK. Vláda současného premiéra Petra Fialy (ODS) loni v březnu konzultace přerušila kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky. Projevují se hlavně ve vztahu k Ukrajině. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se koncem loňského roku vyjádřil tak, že čas na obnovení společných schůzek nenastal.

„Samozřejmě,“ řekl Babiš na dotaz, zda by chtěl konzultace obnovit. „Se Slováky máme plno společných témat,“ podotkl. Už za vlád dřívějšího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky nebo premiéra za ODS Mirka Topolánka se podle něj jednalo o tradici. „No a potom přišel (slovenský expremiér Igor) Matovič, který nám dal najevo, že nejsme na prvním místě,“ podotkl Babiš. „To byla škoda a potom se to nerealizovalo. Ale ty společné věci jsou. I historicky je to důležité,“ dodal.

Vláda Petra Fialy je proti

Fiala ve čtvrtek Blesku řekl, že pro aktuální vládu není obnovení konzultací na stole. „Vždy když o tom začnu uvažovat, tak (slovenský premiér) Robert Fico udělá nějaký krok, který mě od těch myšlenek odvede pryč,“ uvedl. Běžná jednání se Slovenskem nadále pokračují, zdůraznil. „Je to symbolický nadstandardní nástroj. Teď myslím, že pro něj prostor není,“ dodal.

Babiš premiéra Fialu kritizoval za to, že „zničil“ Visegrádskou skupinu (V4), do které kromě Česka a Slovenska patří také Polsko a Maďarsko. Za Fialovy vlády se společné kontakty těchto zemí výrazně omezily, právě i z důvodu různých pohledů na zahraniční politiku u Česka a Polska na jedné a Slovenska a Maďarska na druhé straně.

V4 přitom podle Babiše dříve měla v Evropské unii velký vliv. Neuměla sice více prosadit své personální preference, ale zabránila některým nechtěným nominacím či uměla blokovat pro region střední Evropy nepřijatelné normy. „Všechno jsou to naši největší partneři. Jsou to země, kde naše firmy investují. Je to region, který má nízké zadlužení, dobrý růst hrubého domácího produktu, nízkou nezaměstnanost,“ dodal Babiš.

Doporučované