Článek
Armáda v sobotu ukončila pomoc po zářijových povodních. Za necelé tři měsíce se v postižených oblastech Moravskoslezského a Olomouckého kraje vystřídalo 5400 vojáků. Jejich odsun bude postupný, poslední odjedou v pondělí. ČTK to v sobotu sdělila mluvčí generálního štábu armády Magdalena Dvořáková. Povodně způsobily celkové škody až 70 miliard korun.
„Mandát k plnění úkolů na Moravě skončí dnes v noci. V místě se ještě dnes ráno pohybovalo okolo 180 vojáků s 80 kusy techniky. Ti vojáci, kteří již nedostali další úkoly z krizových štábů, se začali hned ráno balit a postupně se odsouvají do svých posádek,“ uvedla mluvčí. Ženisté ráno také předali v Nových Losinách poslední lávku a následně se začali chystat k odjezdu. Z místa, kde poslední měsíce pomáhali, se budou vojáci stahovat ještě v neděli a pondělí.
Velká voda zasáhla část Česka v polovině září. První vojáci byli v terénu nasazeni už před povodněmi. Nejprve na žádost starosty Strakonic, později pak na žádost hejtmana Olomouckého kraje. V zasažených oblastech působili také piloti vrtulníků, pětice vojáků například zachránila z rozbouřené Bělé v Jeseníku a okolních vesnicích 25 lidí.
Nasazení vojáků schválila vláda
Vláda poté schválila nasazení nejdříve až 2000 vojáků od 17. září do 31. října. Pomáhali s evakuací obyvatel, zásobováním vodou a humanitární pomocí, odklízením sutě a naplavenin, stavbou provizorních mostů a lávek nebo dezinfekcí silnic a domů. Nakonec bylo jejich nasazení prodlouženo do konce listopadu.
Na začátku října pomáhalo v postižených oblastech až 1300 vojáků denně s více než 300 kusy techniky. „Vojáci byli nasazeni ze všech druhů sil, včetně těch speciálních. Zejména byli však nasazeni vojáci pozemních sil, jejich ženisté a chemici, a ze vzdušných sil pak piloti a záchranáři,“ sdělila mluvčí. V terénu byli třeba také geodeti, veterináři, psychologové a zdravotníci.
„Během necelých tří měsíců se v místech postižených povodněmi vystřídalo 5400 vojáků z povolání a vojáků v aktivní záloze. Faktem ale je, že mnoho vojáků, stejně tak i aktivních záložáků, pomáhalo i ve svém osobním volnu jako dobrovolníci,“ podotkla Dvořáková.
Vojáci dostanou odměny
Poté, co voda opadla, žádaly obce postavit více než 50 provizorních mostů. Všem ale vyhovět nešlo. Někdy by například byly stavební úpravy příliš náročné jak časově, tak finančně. Případně k mostu chyběla cesta, jejíž dostavění bylo mnohem časově náročnější než stavba mostu v jiné části obce.
Jindy obce změnily názor a vybraly levnější a rychlejší řešení, například brody nebo pěší lávky. „Nakonec ženisté vyzvedli ze skladů Správy státních hmotných rezerv celkem 22 mostních provizorií a osm lávek pro pěší,“ dodala mluvčí. Mosty stavěli ženisté v řádu několika dnů, lávku do jednoho dne.
Za pomoc při záplavách dostanou vojáci odměny. Vláda ve středu schválila navýšení objemu prostředků Ministerstva obrany z vládní rozpočtové rezervy o 83,9 milionu korun. „Peníze jsou určeny nejen na služební platy, ale především k ocenění vojáků z povolání a vojáků v aktivní záloze formou kázeňských odměn za jejich nasazení během letošních povodní,“ uvedlo k navýšení Ministerstvo obrany.