Hlavní obsah

Před 300 lety kouzlil Santini s gotikou v baroku. Prohlédněte si jeho perly

Foto: CzechTourism, Eva Průchová / Shutterstock, Seznam Zprávy

Kostel na Zelené hoře obklopuje bývalý hřbitov s hvězdicovým ambitem.

Od smrti slavného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela uplynulo letos v prosinci 300 let. Seznam Zprávy nabízejí přehlídku desítky jeho nejúchvatnějších staveb, včetně dvou památek UNESCO.

Článek

Těžko hledat dva odlišnější historické slohy než gotiku a baroko. Zatímco gotické stavby jsou úzké, staticky klidné a přímočaře míří do výšky, baroko vsadilo na široce rozkročené a dynamické tvary s dramatickými efekty a barvitými kličkami.

Českému architektu Santinimu se přesto podařilo obojí přirozeně skloubit do jediného originálního stylu. Jeho barokní gotiku dnes obdivuje celý svět a Santini se díky ní zařadil mezi nejvýznamnější české architekty historie.

Jeho tvorba přitom byla dlouho polozapomenutá a jako autora ho znovu objevili až odborníci ve 20. století. Pak ovšem následovala opačná vlna – Santinimu se připsalo kdeco a dnes u řady staveb odborníci jeho autorství zpochybňují nebo vylučují.

Tvůrce z kamenické rodiny italského původu neviděl v gotice překonanou módu jako jeho současníci. Gotickou geometrii a konstrukci naopak využil v tvorbě svých barokních kompozic, do nichž hojně promítal numerologii a křesťanskou mystiku.

Kromě toho uměl stavby skvěle usadit do krajiny a tvořit interiéry s vynikajícím světlem i akustikou. Známé jsou též jeho nápadité konstrukce točitých schodišť. Na kontě má i řadu projektů, v nichž se držel čistě vrcholného baroka.

Jan Blažej Santini-Aichel sbíral zkušenosti a inspiraci i v cizině, ale tvořil pouze v Čechách a na Moravě. Zemřel 7. prosince 1723 ve věku 46 let, letos si tedy Česko připomíná výročí 300 let od této události. Jeho významné stavby jsou zvláště koncentrované na Vysočině a na Plzeňsku.

Poutní kostel na Zelené hoře

Foto: CzechTourism, Jakub Frey, Seznam Zprávy

Kostel na Zelené hoře obklopuje bývalý hřbitov s hvězdicovým ambitem.

K práci u Žďáru nad Sázavou Santiniho přivedl opat tamějšího cisterciáckého kláštera Václav Vejmluva. Architekt na jeho popud barokně upravil klášter, později přestavěný na zámek Kinských, a nedaleko vybudoval Dolní hřbitov na půdorysu tvaru lebky.

Nejvýznamnějším architektovým dílem na pozemcích kláštera je však areál kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře dokončený roku 1722, dnes na seznamu památek UNESCO. Má tvar pěticípé hvězdy, což odkazuje na pět ran Kristových a pět hvězd, jež se dle legendy objevily nad Vltavou při Nepomuckého utonutí. Areál prošel v posledních letech rekonstrukcí, nyní se dokončuje venkovní osvětlení a přibýt má i křížová cesta.

Kutná Hora - Sedlec

Foto: Filip Grygera, Seznam Zprávy

Chrám v Kutné Hoře – Sedlci, barokní klenba navazuje na gotickou konstrukci

Středověký klášterní chrám v Sedlci, který nese řadu znaků francouzské katedrální gotiky, pobořili husité. Zdejší cisterciáci ho chtěli opravit do původního stavu, ale přizvaný architekt Santini odmítl gotiku kopírovat. Místo toho se jí inspiroval a na samém začátku 18. století na ni plynule navázal vlastní barokní konstrukcí. Originální řešení si taktéž vysloužilo zápis na seznam UNESCO. Santini stavebně stabilizoval a upravil také nedaleký gotický hřbitovní kostel, do nějž později přibyla kostnice.

Klášter Plasy

Foto: CzechTourism, Seznam Zprávy

Interiér kláštera v Plasech

Klášter na severním Plzeňsku je důkazem architektova inženýrského umu i toho, že nepřipouštěl výraz „nejde to“. Řeholníci ho přizvali, když se dozvěděli, že na vybraném místě nelze nic postavit kvůli podmáčené půdě. Santini vsadil na trik osvědčený třeba v Benátkách – základy umístil na dubové dřevo zaplavené vodou. Dalšími technickými vymoženostmi jsou přirozené větrání komínovým efektem a samonosné oválné schodiště, které předběhlo dobu. Na projektu dokončeném roku 1740 se podílel i Kilián Ignác Dientzenhofer.

Klášter Kladruby u Stříbra

Foto: Gabriela Uhrová, Mapy.cz

Klášterní kostel v Kladrubech u Stříbra

Také v Kladrubech Santini v letech 1712–26 dostavoval středověký klášterní kostel, zde se však více přiblížil historismu. Přesto údajně v době dokončení vyvolal u veřejnosti šok. Naopak s obdivem se setkala jeho složitá konstrukce klenby. Zbytek kláštera je zřejmě dílem Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Více o klášteře v Kladrubech

Klášter Želiv

Foto: Filip Grygera, Seznam Zprávy

Klášterní kostel v Želivi je původně středověký

Původně středověký klášter na Vysočině premonstráti barokně přebudovali. Na své si přišel i Santini, který se mezi roky 1714 a 1720 chopil úpravy vyhořelého kostela Narození Panny Marie. Také zde použil metody barokní gotiky, zvláště efektní jsou okna zasahující do kružby v klenbě bočních lodí.

Poutní místo Mariánská Týnice

Foto: CzechTourism, Upvision, Seznam Zprávy

Mariánská Týnice před dostavbou východní části ambitu

Sídlo proboštství plaského kláštera v Mariánském Týnci bývalo významným poutním místem Plzeňska. U komplexu, v němž nyní sídlí Muzeum a galerie severního Plzeňska, se Santini držel čistého baroka. Kostel má centrální dispozici ve tvaru řeckého kříže a uprostřed převýšenou kupoli. Zatímco západní polovina ambitu byla hotová v polovině 18. století, ta východní se stavěla až v letech 2017–20.

Zámek Karlova Koruna

Foto: CzechTourism, Olaf Ludwig / Shutterstock.com, Seznam Zprávy

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Santini si liboval v centrálních půdorysech a stejný použil i v návrhu zámku Kinských v Chlumci nad Cidlinou z roku 1723. Do střední kruhové budovy se Sloupovým sálem ze tří stran zasunul čtvercová křídla. Mezi nimi tak vytvořil tři lichoběžníkové polouzavřené dvory. Při chůzi kolem zámku se stavba na pohled stále efektně proměňuje, jako by se nádvoří postupně otvírala a zavírala.

Poutní kostel ve Křtinách

Foto: Štěpán Dvořák, Mapy.cz

Poutní areál ve Křtinách

Ryze barokní poutní areál nedaleko Brna, dokončený v půlce 18. století, vypadá jinak, než ho Santini navrhl. Z navržených dvou oválných ambitů po stranách kostela Jména Panny Marie stojí pouze ten severní, půdorys jižního naznačuje vysázená zeleň a křížová cesta. Architekt si zvláště vyhrál se složitě tvarovanými střechami.

Klášter Rajhrad

Foto: Jiří Balada, Mapy.cz

Klášter v Rajhradě stojí nedaleko Brna

Barokní kostel Benediktinského opatství jižně od Brna má zvláštní proporce. Věže bývaly vyšší, ale kvůli nestabilnímu podloží se průčelí propadlo. Zdi potřebovaly dodatečně vyztužit, proto bylo nutné zazdít chórová okna. Další ránu areálu zasadila doba socialismu, kdy se změnil v kasárna. Řeholníci pak dostali klášter zpět v žalostném stavu a dlouhé roky ho museli opravovat. Sídlí tu i Památník písemnictví na Moravě.

Zámek Zbraslav

Foto: Jan Diviš, Mapy.cz

V popředí prelatura, v pozadí konvent bývalého zbraslavského kláštera

Když zbraslavský klášter vyžadoval obnovu po třicetileté válce, jeho barokní podobu navrhl Jan Santini. Konvent dostavěný v roce 1732 má jen tři křídla. Rajský dvůr původně uzavíral středověký kostel, ten se však nedochoval. Santiniho dílem je i barokní úprava sousední složité stavby prelatury.

Ze Zbraslavi na Závist a další výlety

Při josefínských reformách byl klášter zrušen, změnil využití na statek a později se stal zámkem. Od 30. let budovy využívala Národní galerie, teď je areál zpátky ve šlechtických rukou Bartoňů z Dobenína a v části sídlí Náprstkovo muzeum.

Další Santiniho stavby

  • Zámek s kostelem, Rychnov nad Kněžnou – v roce 2023 dokončená rekonstrukce
  • Poutní areál Panny Marie Vítězné, Praha - Bílá Hora
  • Kapitulní děkanství na Pražském hradě, Praha-Hradčany
  • Kostel Panny Marie Matky ustavičné pomoci a svatého Kajetána, Praha - Malá Strana
  • Proboštství kláštera cisterciaček, Pohled
  • Kostel svatého Václava, Zvole nad Pernštejnem – zadavatelem byl žďárský opat Václav Vejmluva
  • Zájezdní hostinec, Ostrov nad Oslavou – zadavatelem také opat Vejmluva, nedávno se ho podařilo zachránit
  • Kostel svatého Prokopa, Chotouň
  • Hospodářský dvůr Hubenov, Kralovice-Hradecko
  • Kostel svatého Petra a Pavla, Horní Bobrová
  • Kaple Jména Panny Marie, Mladotice
  • Zámecká kaple svaté Anny, Panenské Břežany
  • Kostel Navštívení Panny Marie, Obyčtov
  • Kostel Nejsvětější Trojice, Chrast – pravděpodobně kněžiště

Zdroj: Památkový katalog, stránky provozovatelů, Santini.cz, Wikipedia

Doporučované