Hlavní obsah

ANO dominuje i Senátu, dva kandidáti postoupili přímo. Šlachta smutný postupuje

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Andrej Babiš, lídr hnutí ANO, faktického vítěze voleb - krajských i do Senátu.

Tak jako v krajských volbách, i těm senátním dominovalo hnutí ANO. Postavilo 25 kandidátů a hned 21 z nich postoupilo z prvního kola nebo do druhého, které se bude konat za týden.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Máme obrovskou radost,“ řekl předseda hnutí Andrej Babiš novinářům.

Navíc hned dva senátoři - Jana Mračková Vildumetzová na Sokolovsku a Martin Bednář v Ostravě - postoupili z prvního kola.

„Uvidíme, jak to dopadne,“ nechtěl předseda hnutí ANO komentovat, jaké šance vidí v druhém kole. Hnutí totiž v minulosti mělo problém s mobilizací před druhým kolem a jeho kandidáti tak často pohořeli.

Kumulace nevadí

Nejvíce senátních křesel obhajovala ODS – a to celkem 10. Je ale obtížné počítat, kolik mandátů se občanským demokratům podaří získat. Část politiků totiž kandidovala pouze pod značkou ODS, jiné zaštítila koalice Spolu nebo i širší shoda v rámci vládních stran.

Pět senátorů postoupilo pouze s podporou ODS. Nejlepší výsledek měl Martin Červíček, jenž těží i z pozice hejtmana, kterou v uplynulém období zastával. Kumulace funkce hejtmana a senátora mu zajistila na Náchodsku skoro 49 %. Ukazuje se tak, na co politologové upozorňují. Sice, že kumulaci funkcí nevnímají čeští voliči jako něco problematického.

Voličům to nevadilo ani u Jany Mračkové Vildumetzové. Je poslankyní hnutí ANO a sedí v Zastupitelstvu Karlovarského kraje. Ve volbách kandiduje na hejtmanku z prvního místa a také na senátorku. Ve volbách postoupila z prvního kola se ziskem 50,9 % hlasů.

Její mandát poslankyně tím automaticky zaniká a nahradit by ji měl osminásobný vítěz Velké pardubické, žokej Josef Váňa.

Pozici hejtmana zúročil také Jan Schiller z hnutí ANO, kterému se podařilo s 41 % zvítězit na Teplicku. Čeká jej ale druhé kolo.

V Opavě byl rovněž úspěšný Tomáš Navrátil, který jen těsně nevyhrál v prvním kole. Voliči v jeho obvodu tak zřejmě vyslyšeli jeho kritiku vlády za to, že neodsunula konání voleb.

„Vůbec nešlo o to, aby to pomohlo mé osobě. Celu dobu je prioritou nouzový stav. Vždyť do včerejška jsme neměli elektřinu, jsou zbořené mosty a hromadná doprava se teprve rozjíždí,“ odmítá Navrátil, že by to z jeho strany byl kalkul, jak vyhrát volby.

Spolu proti sobě

Ve volbách se ale také ukázalo, že o něco úspěšnější byli ti vládní kandidáti, kteří za sebou měli širší koalici stran. Z prvního místa postoupil Pavel Fischer, kterého podporovala TOP 09, ODS, KDU-ČSL i STAN. Dalších sedm kandidátů postoupilo do druhého kola včetně dokumentaristy Břetislava Rychlíka. V Brně vyhrál s téměř 29 % hlasů.

Nebyla chyba, že se nedohodla koalice Spolu na jednotném postupu? „Je jednoznačné, že když se spojí síly, tak se to prokáže v daném výsledku, že voliči ocení, že jsme schopni se dohodnout už před volbami,“ vyhnula se odpovědi předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Hnutí STAN obhajovalo pět mandátů a do druhého kola postoupilo šest jeho kandidátů. U Starostů tak mohou být spokojení.

Naopak Piráti propadli. Křeslo obhajoval liberální senátor Lukáš Wagenknecht, který ale skončil - byť těsně - až za Vladimírou Ludkovou (ODS) a Zdeňkem Kučerou (ANO).

Co se ale ve volbách do Senátu naplno projevilo, jsou lokálně výrazní politici. Z této značky může těžit třeba Jiří Čunek (KDU-ČSL) nebo Petr Vícha (za SOCDEM a ANO). Oba jsou v Senátu od roku 2006. Lokálně jsou známí, snižují tím politickou konkurenci a hlavně jim jejich lokální ukotvení přináší hlasy. „Je to nějaký politik na parlamentní úrovni, který se z významné části orientuje na pomoc municipalitám, setkává se s těmi starosty, jezdí, pomáhá otevírat dveře,“ říká Petr Jüptner z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Propad Šťastného

V Praze 12 propadl kandidát Motoristů a ANO Boris Šťastný, který se snažil navázat na úspěch Filipa Turka v eurovolbách. Šťastný získal 26 procent hlasů. Za neúspěch to prý nepovažuje.

„V posledních evropských volbách před několika měsíci se nám podařilo prakticky vymazat hnutí SPD, z čehož mám velkou radost. Podařilo se nám ukázat, že progresivističtí Piráti a Zelení v Praze také nemají šanci. Pro mě to byl průzkum bojem a jsem přesvědčený, že jsme obstáli, a ukázalo nám to, že rosteme a můžeme jít takhle dál,“ řekl Šťastný.

Překvapil ale Róbert Šlachta z Přísahy, který dokázal zmobilizovat protivládní voliče a do druhého kola postoupil z prvního místa. Celkově je ale u Přísahy nespokojenost, protože se jim nedařilo v krajských volbách. „Jsem předseda hnutí a je pro mne důležitější výsledek celého hnutí,“ řekl.

Do druhého kola ale nepostoupil Rostislav Koštial (ODS). Zastánce nulového zdanění tichého vína tak bude v horní komoře chybět. Přitom právě on byl jednou z hlavních figur v lobbování za nezdanění tichého vína.

„Telefonoval jsem ve dne i v noci. S kolegy ze Senátu, s poslanci, s vinaři…“ popisoval tehdy člen ODS, jak porazil ministra financí Zbyňka Stanjuru (taktéž ODS).

Nagano nezabralo

Hokejová minulost, vítězství v Naganu a hokejové metafory nejsou tím, na co voliči úplně slyší. Alespoň to tak vypadá podle výsledků z Benešova. Kandidoval tam Dominik Hašek (s podporou TOP 09). V kampani byl hodně vidět, objížděl vesnice i města. Ale nijak to nestačilo.

V okrese ho přeskočila Helena Válková (ANO), která sesbírala o 2500 hlasů více. Svezla se tak na vlně popularity hnutí ANO. Válková ale nestačila na velmi konzervativního obhajujícího senátora Zdeňka Hrabu.

Související témata:

Doporučované