Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Je neděle ráno a historické centrum Prahy se začíná rychle probouzet pod náporem turistů z celého světa. Na první pohled harmonická podívaná dostává zcela jiné obrysy při bližším pohledu na americké turisty.
Na jednom z nejkrásnějších míst v Evropě - Staroměstském náměstí - se pod povrchem střetávají dva různé světy. Jeden, ve kterém žijí voliči Donalda Trumpa, jimž zůstává úsměv na tváři a optimismus je rozhodně neopouští, a ten druhý, ve kterém doléhá na americké turisty stud a hanba.
„Přijížděli jsme s velkými obavami, jak se v Praze na Američany budete dívat. Troufnu si mluvit za celou naši skupinu - hrozně se stydíme, opravdu hodně. Nemáme rádi Donalda Trumpa a vidíme, jaké následky mají jeho kroky a o co se snaží. Je arogantní, sobecký a sebestředný,“ zlobí se Američanka Megan, která přiletěla se svými přáteli a rodinou do Česka před třemi dny. Je matkou v domácnosti a od zvolení Donalda Trumpa se mnohem více zajímá o politiku.
„Nikdy jsem se tak nezajímala o veřejné dění. Píšu dopisy kongresmanům, sleduju zprávy. Víte, je hodně lidí v Americe, kteří to cítí stejně jako my. Ale ti, co podporují Trumpa, jsou teď hodně hlasití. Takže si svět může myslet, že ho všichni milují. A on sám chce, aby si to všichni mysleli. Ale spousta z nás s tím, co dělá, nesouhlasí,“ popisuje Megan.
Ona i její přítel Brian se okamžitě vyptávají, co si Češi myslí o Američanech, Donaldu Trumpovi a jestli se u nás lidé zlobí na Ameriku. „Zatím se nás nikdo na nic neptal a všichni se chovají velice mile, za což jsme opravdu vděční,“ svěřuje se Megan.
Přesto si klade otázky, jak svět teď na Ameriku pohlíží. „Trump Ameriku izoloval, máme opravdu velký strach, jaký dopad to bude mít na mezinárodní vztahy. Bojím se, že tohle nám lidé neodpustí,“ říká a nakonec dodává s plachým úsměvem: „Snad nám odpustíte.“
Její přítel Brian, muž ve středních letech, později vážným hlasem říká, jak hluboce ho dění v jeho zemi zasáhlo. „Vůbec nevím, co mám dělat, jak se vypořádat s těmi pocity viny? Tak moc se stydím,“ popisuje muž, který pracuje ve stavebnictví. Přece jen však doufá, že Donald Trump brzy ztratí svůj vliv a jeho vláda skončí.
„Věřím, že Amerika je silná a odolná“
Jen o pár metrů dál se na historickém náměstí v centru Prahy prochází postarší muž - Rodrigo z Miami. Ve volbách hlasoval pro Donalda Trumpa. „Rozhodně žádnou hanbu necítím,“ směje se. „Myslím, že všechno bude v pohodě. Věřím, že Amerika je silná a odolná. A tohle všechno ve skutečnosti nebude mít takový dopad, jak to možná teď vypadá,“ říká Rodrigo a větu, že „všechno bude v pohodě“ zopakuje ještě několikrát. Víc se bavit nechce a jen ujišťuje, že „Česko je nádherná země a určitě se sem ještě vrátí, stejně jako další turisté“.
Když mluvím s Leem a jeho ženou, postarším párem z New Yorku, skrze jejich slova promlouvá bolest. „Já se poprvé za svůj život stydím za to, že jsem Američanka,“ líčí pomalu světlovlasá žena, zatímco sleduje apoštoly na staroměstském orloji. „Všude je teď krásně, jen ne v Americe,“ říká se slzami v očích. Její muž přemýšlí, do jaké země se přestěhují. „Opravdu, já nevtipkuji. Nechci v takové zemi žít,“ tvrdí Leo.
Jeho žena popisuje svůj stav jako několikaměsíční depresi, která se od zvolení Trumpa prezidentem jen prohlubuje. „Sledujeme s přáteli každý den, co zase udělá,“ dodává Leova žena. Je ráda, že mohla změnit prostředí a na chvíli zapomenout na tu „mizerii“.
Smutek a stud, který je cítit z některých Američanů a staví je do dosud nepoznané pozice „outsiderů“, je v těžkém kontrastu s úsměvy Trumpových příznivců. „Já to vnímám, že část Američanů je opravdu velmi nešťastná. Ale my si žijeme své běžné dny, “ usmívá se Robert Roth z Massachusetts. A nevnímá, že by se na Američany zbytek světa díval nějak přes prsty. S Trumpovými kroky je spokojený a míní, že se časem vše srovná.
Průvodkyně: Trumpovce poznám hned
Průvodkyně Dana Horalíková vnímá už dlouho frustraci některých Američanů, kteří do Česka přijíždějí. „Trumpovce poznáte podle toho, že to téma vůbec nevytahují. Zatímco demokraté nadávají, okamžitě se obhajují a ujišťují mě, že oni Trumpa nevolili,“ popisuje Dana Horalíková.
Američtí turisté, a zejména ti, kteří Trumpa nevolili, si u Dany ještě před příletem zjišťují, jaká je v Česku nálada vůči Americe a zda na ně Češi nebudou pohlížet špatně.
„Je jim hloupé přiznávat, že jsou z USA. Mrzí je, jak se na Ameriku svět dívá a že s tím nemohou nic udělat. Někteří se to snaží i vysvětlovat. Jejich frustrace je velká. Teď tu mám zrovna klienta, který mi líčí, že to v Americe směřuje k občanské válce, což by podle něj bylo řešení,“ tlumočí Dana Horalíková. Když pak turisté přiletí, o politické situaci s nimi mluví. „Musím říct, že je to pro mě někdy vážně smutné,“ dodává.
Obavy Američanů zachytila i pražská společnost Private Prague Guide, která se specializuje na skupinové a individuální průvodce po Praze. „Zaznamenali jsme, že nám po oznámení navýšení cel v Americe klesly bookingy. Nedokážu říct o kolik, ale ten pokles tam je,“ potvrzuje Jaroslav Pešta z Private Prague Guide.
Stud a obavy Američanů zaznamenávají i jinde v Evropě. Americká spisovatelka Shanti Nelson nedávno v britském deníku The Guardian popsala své pocity následovně: „Na své cestě jsem nezažila žádný obdiv k USA, což byl ostrý kontrast ke klasické nadšené reakci, když někdo slyšel, že jsem z Kalifornie,“ píše Shanti Nelson a popisuje, že její americký přízvuk najednou vzbuzuje spíš lítost a zmatek, za kterým jen visí otázka: „Co se to, sakra, děje s vaší zemí?“