Článek
Devětašedesátiletý James Ricketson čelil obvinění ze špionáže, kvůli natáčení dronem. Podle agentury Reuters ho kambodžská policie zatkla v noci 3. června poté, co obdržela fotografii, na které přelétá dronem nad shromážděním vládní opozice Národní strany pro záchranu Kambodži (CNPR) a pořizuje z ní záběry před komunálními volbami bez povolení vlády.
Ricketson byl podle serveru BBC dlouholetým kritikem kambodžského premiéra Hun Sena, který dal právě zmíněnou stranu rozpustit. Také jeho zatčení tak mělo být součástí širšího jednání vlády v upevňování její autority.
Žaloba se v soudním procesu opírala především o e-maily Ricketsona, ve kterých vyjadřoval sympatie opozici. V jednom apeloval na australskou vládu, aby stáhla svoji pozvánku pro premiéra Hun Sena v roce 2016.
Práce australského filmového tvůrce také měla podle BBC poškozovat reputaci Kambodži v celosvětovém měřítku. James Ricketson přitom navštěvoval zemi v posledních 20 letech často za účelem vytváření různých dokumentů.
Na soud čekal ve vězení od 3. června loňského roku do letošního 31. července, kdy ho odsoudili k šesti letům vězení.
Královskou milost podepsali v absenci krále
Královskou milost podepsal předseda kambodžského senátu Say Chhum, který zastupuje hlavu státu, krále Norodoma Sihamoniho v jeho nepřítomnosti – momentálně je na návštěvě v Číně. Omilostnění jinak podle deníku The New York Times normálně spadá do kompetencí premiéra Hun Sena.
Podle páteční zprávy agentury Reuters zatím není jasné, zdali Ricketson opravdu opustil vězení. Soud však tvrdí, že jeho propuštění nakázal.
„Je to pro nás obrovská úleva a jsme opravdu nadšení tou novinkou. Bylo to těžkých 16 měsíců, jsem z toho docela v šoku,“ řekl pro australskou agenturu AAP syn Jesse Ricketson.
Podle AAP vypověděl právník omilostněného Jamese Ricketsona, Kong Sam Onn, že jeho klient by mohl být zpět v Austrálii brzy. Dále agentura dodala, že zdraví dokumentaristy je po době strávené ve vězení skutečně podlomené, ztratil na váze a trpěl na kožní choroby. Syn Jesse letos v červnu uvedl, že malou celu před svým soudem sdílel s několika lidmi.
Za drony se zatýká často
Skončit za přelétání dronem ve vězení není v mnoha světových zemích úplně neobvyklé. Letos v srpnu například v Suratu v Indii zadrželi dva mladíky, již v kilometrové výšce natáčeli motorkářskou jízdu, kterou podle serveru India Today pořádala vládní opozice „na obranu ústavy“. Soud je propustil na kauci.
V Barmě však dva novináři ze Singapuru a Malajsie strávili ve vězení spolu se svými dvěma místními pomocníky dva měsíce. Podle magazínu Time bez povolení natáčeli vládní budovy v hlavním městě Naypyitawu.