Článek
Jeden z vědců, profesor Kevin Verstrepen, uvádí, že testování geneticky upraveného piva až taková zábava není. Ochutnávky jsou spíše technického rázu. „Nejsme tu, abychom se opili. Je docela těžké provést vědeckou, skoro matematickou degustaci. Je to spíše o používání nosu a mozku než o vychutnání si piva.”
Vestrepen a jeho tým jsou důkladně vyškoleni, aby rozpoznali i nepatrné nuance a rozdílnosti mezi chutí a aromatem každého piva. Ochutnaná piva pak mezi sebou srovnávají. Hodnotí kvality daného piva, aniž by věděli, o jakou značku piva jde. Piva také podrobí chemické analýze.
Vytvořme dokonalé pivo pomocí genetiky.
Create the perfect beer using genetics - Scientists are using modern genetic technology to breed yeast strains ... https://t.co/4qNBgjnqDB
— Zeeshaan (@razikshaan) November 17, 2016
Z projektu vzejde i „vědecká mapa”, která lidem pomůže zjistit, jaké pivo jim bude chutnat nejvíce. Bude z čeho vybírat, protože cílem je charakterizovat 250 komerčně dostupných belgických piv.
Vestrepen přirovnává jejich práci k práci farmářů, kterou s chovnou zvěří vykonávali po staletí. „Vyrábíme miliony nových kmenů kvasnic a testujeme, které z nich jsou ty lepší.”
Momentálně se v laboratorním mrazáku nachází třicet tisíc různých kmenů kvasnic. Z nich tým vypěstuje kvasnice s těmi nejlepšími charakteristikami, které dělají dobré pivo. Podle Vestrepena dokonce vytvoří dokonalé kvasnice.
Projekt zaujal i některé pivovary, které by díky této metodě mohly své pivo vyladit k dokonalosti, například odstraněním nepříjemného zápachu piva. Nebo by mohly urychlit proces kvašení.