Článek
Váží 200 tun a protony dokáže zrychlit na rychlost, která dosahuje dvou třetin rychlosti světla, v přepočtu 200 tisíc kilometrů za sekundu. Protonový paprsek, který v tomto urychlovači částic vzniká, pak slouží k léčbě některých druhů nádorů.
„Především je potřeba zkontrolovat centrální část zařízení,“ vysvětluje Vladimír Vondráček, hlavní fyzik Protonového centra, a ukazuje na kruhový střed kovového kolosu. „To je místo, kde dochází k vlastnímu urychlování protonů na terapeutické energie. Technici se zaměřují na to, jestli tam nejsou nějaké deformity. Přece jenom je tam velmi silné magnetické pole a velmi intenzivní elektrické pole,“ popsal v rozhovoru pro SZ Byznys.
Během odstávky mají technici v plánu upravit tzv. deflektor, tedy tu část zařízení, která vyvádí protonový svazek ven, na novější a výkonnější verzi. Celková odstávka trvá zhruba čtyři dny za přísných bezpečnostních opatření.
„Vlastní otevření cyklotronu není tak dlouhé, to trvá zhruba 24 hodin. Musíme ale nejprve počkat, než se sníží radioaktivita, která tam je indukovaná, aby to prostředí bylo bezpečné,“ řekl Vondráček.
V Česku jde o jediné zařízení, které protony urychluje na takto vysoké energie. Protonová léčba slouží jako jedna z forem léčby rakoviny, nejčastěji nádorů prostaty, které představují asi 35 procent zákroků, a také nádory hlavy a krku, maligní lymfomy a nádory prsu.
Cyklotron v Protonovém centru
Jediné zařízení svého druhu v Česku.
Slouží k léčbě některých druhů rakoviny.
Zařízení je v provozu od roku 2012.
Má hmotnost 200 tun.
Výstupní energie protonů dosahuje 230 megaelektronvoltů.
Protony urychluje k rychlosti 200 000 km/s, vzdálenost ke Slunci by ze Země urazily zhruba za 12,5 minuty.