Článek
Veterán evropské politiky Josep Borrell, který několik let působil ve funkci předsedy Evropského parlamentu, prohlásil, že odchod z EU způsobí rozpad Spojeného království. „Velká Británie se rozdělí dřív, než se tak stane ve Španělsku,“ komentoval vývoj kolem brexitu Borrell.
Pokud Skotsko opustí svazek se zbytkem Spojeného království v souladu s mezinárodními pravidly, „Španělsko nebude papežštější než-li papež“, uvedl podle serveru Politico šéf španělské diplomacie. „Pokud s tím bude Westminster souhlasit, proč bychom měli být proti,” řekl s ohledem na skotské ambice vstoupit do Evropské unie Josep Borrell. Podle britského deníku The Telegraph jde o pokus rozdmýchat skotský nacionalismus.
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová je rovněž hrubě nespokojená s dojednaným textem smlouvy o podmínkách brexitu. Ráda by do dokumentu zakomponovala ochranu skotských zájmů, v ideálním případě výjimečný status, jemuž by se podle dohody mělo po brexitu ve vztahu k EU těšit Severní Irsko.
Před referendem o skotské nezávislosti na podzim 2014 tehdejší britský premiér David Cameron Skotům sliboval, že jejich zájmy nejlépe ochrání členství v EU, které mají garantované jen v rámci setrvání ve Spojeném království. Jenže to nejspíš koncem března 2019 přestane být skutečností a není vyloučeno, že skotští nacionalisté se pokusí uspořádat v blízké budoucnosti druhé referendum o vytvoření nezávislého státu. Sturgeonová už prohlásila, že s tímto plánem půjde její Skotská národní strana (SNP) do voleb do skotského parlamentu v roce 2021.
Někteří britští politici v minulosti Skoty „strašili“, že by se svou žádostí o členství v Evropské unii museli začít úplně od nuly. To ale odmítla šéfka britského zastoupení Evropské komise Jacqueline Minorová. Ta podle The Times prohlásila, že nezávislé Skotsko by sice o členství v EU muselo formálně požádat, ale že by vstupní proces byl zrychlený, protože Skotsko se už teď řídí unijními předpisy a nařízeními. Je ale diskutabilní, zda by Skotsko splňovalo všechna vstupní kritéria.