Článek
,Lidé, kteří se naučí nejen poznat rysí a vlčí stopu, ale i poznat, zda šelmy v lese žijí, se stanou členy takzvaných vlčích a rysích hlídek. Kromě Beskyd Hnutí Duha Olomouc seminář připravuje i na Šumavě, v Jeseníkách, Lužických a Krušných horách a v Javorníkách.
„Noví dobrovolníci se budou během října, listopadu a prosince učit jak poznat vlčí stopu, jak zjistit, zda v lese žije rys či jak vypadá medvědí strom. To vše je součástí seminářů pro zájemce o účast v projektu vlčích a rysích hlídek,“ řekla koordinátorka projektu Kristýna Fridrichová.
Do Česka zasahovalo podle ní v minulém roce 18 vlčích teritorií, rysi obývají lesy Šumavy, Pošumaví, Beskyd i Javorníků a na slovensko-českém pomezí se pravidelně pohybuje také několik medvědů. Všechny tyto velké šelmy monitorují právě dobrovolníci. „Noví zájemci, kteří se chtějí dozvědět více o životě vlků, rysů a medvědů a podílet se s námi na jejich monitoringu, se mohou přihlásit na jeden z úvodních seminářů. První z nich se uskuteční 9. a 10. října v Lužických horách,“ doplnila.
Semináře organizuje Hnutí Duha Olomouc především jako formu zaučení nových zájemců o vlčí a rysí hlídky. „Jedná se o vyškolené dobrovolníky, kteří monitorují naše tři největší šelmy v lokalitách jejich výskytu. Tím se nejen podílejí na vědeckém výzkumu, ale také pomáhají tyto ohrožené druhy chránit před případnými pytláky a zvyšují povědomí o životě vlků, rysů a medvědů mezi místními obyvateli i turisty,“ uvedla.
V současné době aktivity projektu zahrnují rysí hlídky v Pošumaví a Novohradských horách, monitoring a ochranu všech tří velkých šelem v Beskydech a Javorníkách, mapování kočky divoké na moravsko-slovenském pomezí a vlčí monitoring na rozsáhlém území od Bílých Karpat přes Jeseníky, Broumovsko, Ralsko, severní Čechy, Krušné hory až po Pošumaví.