Článek
Jiří Menzel zemřel v sobotu večer po vážné nemoci. Bylo mu 82 let a za sebou nechal jedny z nejcennějších filmových pokladů české a československé kinematografie.
Do kulturních rubrik se Menzel dostal v The New York Times, The Guardian, Variety, Süddeutsche Zeitung nebo TV5Monde. Ve všech světových jazycích, na všech možných kontinentech Menzelovo jméno znají. Co z jeho tvorby a života nejvíce vyzdvihují?
Motýlek nakřivo a zákaz
„V roce 1968 vyhrál Oscara za nejlepší cizojazyčný film, s dramatem z druhé světové války Ostře sledované vlaky,“ píší na britské BBC. A samozřejmě nejen tam. Teprve devětadvacetiletý Menzel si v historickém roce 1968 v Los Angeles převzal zlatou sošku, nejvyšší ocenění, které filmař může dostat. „Dostal Oscara za film z roku 1967, svůj první celovečerní film,“ připomínají v TV5Monde.
„Jsem rád, že se Američanům líbí český film, děkuji,“ řekl Menzel lámanou angličtinou před americkým publikem s typickými výraznými černými brýlemi a motýlkem trochu nakřivo. Oscara mu předal herec Danny Kaye a cestou na pódium hrála jazzová verze české, respektive československé hymny.
„Film zakázali a vrátil se na filmová plátna až po roce 1989,“ píše The Guardian. „Do Československa přijely sovětské tanky a veškerá moje sláva byla pryč. Byl jsem první český režisér, který musel přestat pracovat, mohl jsem se vrátit až v roce 1974,“ řekl Menzel v rozhovoru pro agenturu AP v roce 2007. „Menzel tvořil na vrcholu pražského jara a až do sametové revoluce v roce 1989 byl v kinosálech jen málo,“ podtrhují totalitní útlak také francouzská média.
Nebyla to jediná zkušenost s americkými Oscary, to připomínají i zahraniční média. „Byl také nominován v roce 1986 za černou komedii Vesničko má středisková,“ píší ve Variety: „Menzel byl známý svým ironickým pohledem na život, satirou autorit a popsáním klasického českého charakteru,“ dodávají v magazínu.
„Hrabal byl pro Menzela múzou.“ (AFP)
Forman, Chytilová, Menzel...
„Vůdčí role české nové vlny,“ píší Variety. Připomínají, že Jiří Menzel patřil do exkluzivní a umělecky mimořádné skupiny režisérů a filmařů, kteří v šedesátých letech točili světově uznávaná díla. Tvořil „po boku pravidla bourajících režisérů jako Miloš Forman nebo Věra Chytilová,“ připomínají ve Variety další velká jména české režie.
„Jako Forman a Chytilová studoval Menzel na FAMU, kde ho učil velký filmař Otakar Vávra,“ doplňují francouzská média jméno, od kterého se tzv. nová filmová vlna učila a inspirovala. „Od něj jsem se všechno naučil a je toho mnoho,“ citují Menzelův rozhovor z roku 2011 na TV5Monde.
Jiří Menzel (CLOSELY WATCHED TRAINS, MY SWEET LITTLE VILLAGE), a key figure of the Czechoslovak New Wave, has died. He was 82.@Variety — https://t.co/AGYLfOWhXA pic.twitter.com/SMtldjyFFQ
— The Daily (@CriterionDaily) September 6, 2020
Hrabal
„Měl jsem víc štěstí než rozumu,“ řekl Menzel podle BBC v roce 2006 o oscarovém vítězství. „Daleko více než cen a medailí jsem si vážil životního přátelství s Hrabalem,“ dodává v rozhovoru z roku 2006 český režisér. Právě jméno Bohumila Hrabala zní rovněž v každé zahraniční vzpomínce na Jiřího Menzela. Francouzská agentura AFP Hrabala dokonce označuje za „Menzelovu múzu“.
V roce 2006 natočil Menzel poslední film podle Hrabalovy knižní předlohy Obsluhoval jsem anglického krále: „Dobrá komedie má být o vážných věcech,“ cituje The Guardian Menzela: „Když mluvíte o vážných věcech příliš vážně, je to směšné.“