Článek
„Řekl bych, že doba přituhuje, protože poslední dobou nedělám nic jiného, než že podepisuji petice," řekl na úvod svého vystoupení v atriu Sněmovny poslanec ODS Václav Klaus mladší.
K podpisu petice Ligy Libe ho podle jeho slov vedly dva důvody. „V demokratických zemích mají zbraně občané. V nedemokratických a fašistických má většinou zbraně jen vláda. Rád bych patřil k těm svobodným,” uvedl první důvod.
Tím druhým je jeho euroskeptický přístup. „Patřím k poslancům, kteří neradi přejímají jakékoli nesmysly přicházející z Evropské unie ve formě nařízení. Ať už se to týká GDPR nebo držení zbraní,” uvedl.
Jím zmíněné GDPR (obecné nařízení o ochraně údajů) je opravdu druhem nařízení, ovšem omezení zbraní, proti kterému je namířena petice, není nařízením, ale směrnicí.
Druhý z poslanců, místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, zdůvodnil svůj podpis tím, že zpřísnění zákona je podle něj zbytečné. „Český zákon je jeden z nejlepších v Evropě,” uvedl.
Následně přidal často používaný argument: „Legální držitelé zbraní páchají minimum trestných činů a nemám informaci, že by někdo z nich páchal teroristický čin.”
Například ale pachatel největší masové vraždy v dějinách České republiky, třiašedesátiletý Zdeněk Kovář, v únoru 2015 v restauraci v Uherském Brodě zastřelil osm lidí a následně sebe dvěma legálně drženými pistolemi.
Ligu Libe (Liga lidskoprávní bezpečnostní) založili iniciátoři petice „Proti regulaci zbraní a sebeobranných prostředků ze strany EU”. Tu podepsalo přes 110 tisíc lidí.
Nová petice nese název „Za zachování práv bezúhonných českých občanů v oblasti legálních zbraní” a od ledna ji prý podepsalo 2018 60 tisíc petentů.
„My, níže podepsaní občané České republiky, žádáme prostřednictvím této petice Poslaneckou sněmovnu, Senát Parlamentu ČR, jakož i prezidenta a vládu České republiky, aby znovu projednali a podpořili a schválili novelu ústavního zákona o bezpečnosti ČR, zakotvující do našeho ústavního pořádku právo na legální vlastnictví zbraní za účelem zajištění obrany a vnitřní i vnější bezpečnosti našeho státu,“ je uvedeno v petici.
Petice míří proti bruselské směrnici, která zakazuje držení krátkých poloautomatických zbraní se zásobníkem na více než dvacet nábojů a dlouhých poloautomatických zbraní se zásobníkem na více než deset nábojů.
Zakázány mají být i střelné zbraně, které mají skládací nebo teleskopickou pažbu.