Článek
Kampaň, kterou původně předloni spustil Krkonošský národní park (KRNAP), upozorňuje na to, že co si lidé do lesa přinesou, mají také odnést. Mluvčí KRNAP Radek Drahný o rozšíření kampaně informoval dnes v tiskové zprávě. Na osvětové akci s parky spolupracuje ministerstvo životního prostředí.
„Základ kampaně bude ležet v komunikaci na sociálních sítích, a to i díky možnosti komunikovat spontánní edukační a informační obsah zábavnou formou. Dalšími dílky informační kampaně budou kontaktní akce v krajských městech i ve spádové oblasti českých národních parků, mediální PR a online reklama,“ uvedl Drahný.
Kampaň, jejíž nová etapa začne v průběhu července, k upozornění na problém odpadu v přírodě využívá pojmenování odpadků názvy inspirovanými faunou i flórou. Ve vizuálu tak například pracuje s „nedopalkem smrdutým“, „zátkovcem pivenkou“ nebo „lahvoněm skleněncem“.
Podle zástupců KRNAP netvoří nevhodně se chovající návštěvníci parků vysoký podíl, v absolutních počtech však jde o velké množství lidí. Ačkoliv se každoročně konají akce, při nichž lidé odpadky sbírají, chtějí posílit prevenci vzniku odpadu. Podle ředitele KRNAP Robina Böhnische je třeba se opět veřejnosti v tomto směru připomenout. „Řešením není instalace odpadkových košů. Řešením je, aby návštěvníci pochopili, že v národních parcích platí pravidlo, co si do hor přinesu, to si mám také odnést,“ řekl ředitel.
Ředitel Správy národního parku Šumava Pavel Hubený uvedl, že právě odpady v přírodě jsou paradoxně zároveň i častým námětem stížností turistů. Doufá, že lidem kampaň otevře oči a pochopí, že odpadky do přírody nepatří.
„Už nyní bychom z odpadků v národním parku dokázali vyčíst spoustu věcí. Podle odhozených nedopalků kolem oblíbených míst například, jak populární je v Česku stále kouření. Podle pet lahví a plechovek, které nápoje jsou zrovna v kurzu,“ poznamenal Tomáš Rothröckl, který je v čele Správy národního parku Podyjí. „Měli bychom ale například i co říct i k tomu, které televizory už české domácnosti nechtějí. Problém je, že my chceme spíše zkoumat a zachovávat přírodu Podyjí. A věříme, že i většina našich návštěvníků,“ dodal.
V České republice jsou čtyři národní parky, jde o velkoplošná, zvláště chráněná území. Jsou to Krkonošský národní park, Národní park Šumava, Národní park České Švýcarsko a Národní park Podyjí.