Článek
Do Česka letos přijede strávit dovolenou rekordní počet turistů ze třetích zemí. Vyplývá to z počtu žádostí o víza, o která lidé zažádali na českých velvyslanectvích. Za první půlrok jich ministerstvo zahraničí eviduje na 400 tisíc. „V něm navíc nejsou zohledněné vízově nejvytíženější měsíce letní turistické sezóny,“ dodává mluvčí resortu Zuzana Štíchová.
Do konce roku se tak počet žádostí o česká víza podle všeho zdvojnásobí. Z toho se mohou radovat nejen tuzemské hotely a restaurace, ale také státní pokladna. Poplatky za zpracování žádostí by totiž dohromady měly do rozpočtu dodat rekordní jednu miliardu korun. O čtvrtinu víc než loni.
Právě „výdělečnost“ jednotlivých ambasád, které ve stejných počtech musejí zvládat stále více papírování, byla hlavním z argumentů, kterým šéf diplomacie Tomáš Petříček přesvědčil ministryni financí Alenu Schillerovou, aby po jeho resortu nechtěla za každou cenu plošné personální škrty.
Nejčastěji žádají o české vízum lidé v Rusku a na Ukrajině. Zatímco Rusové k nám přijíždějí nejčastěji jako turisté, Ukrajinci chtějí v Česku hlavně pracovat.
Stále atraktivnější je však Česko i pro návštěvníky ze vzdáleného východu. „Nejrazantněji roste v poslední době příliv návštěvníků z Číny, Indie nebo Saúdské Arábie,“ řekl Seznamu ředitel vízového odboru ministerstva zahraničí David Nový.
Česko, byť nemá moře a patří mezi menší evropské státy, patří u turistů mezi nejlákavější destinace v rámci celé Evropské unie. Co se týká počtu vydaných víz, je Česko v rámci celého schengenského prostoru sedmou nejžádanější destinací.
Lidé, kteří získají povolení přicestovat do Česka, se mohou automaticky pohybovat ve všech zemích EU. Žádosti, v rámci kterých musí doložit účel cesty, uvést termín návratu nebo poskytnout otisky prstů, tak má každý zastupitelský úřad pečlivě posoudit tak, aby se do Evropy nedostávali lidé představující potenciální bezpečnostní nebo migrační riziko.
Kvůli možnému kupčení se schengenskými vízy musel nedávno skončit český velvyslanec v Teheránu Svatopluk Čumba. Jak zjistil Deník N, na ambasádě Íránu udělil vízum čtyřem stovkám lidí, kteří nemuseli projít standardním procesem. Jména žadatelů mu měla dodávat Česko-slovensko-íránská obchodní komora, kterou vedou bývalý šéf diplomacie Jan Kavan a podnikatel a bývalý předlistopadový vojenský důstojník Zdeněk Zbytek.
Poté co se případem zabývala generální inspekce ministerstva zahraničí, Čumbu odvolala.