Článek
Obchod zdravé výživy v Jindřichově Hradci prodával škodlivá chia semínka. Potravina obsahovala řadu toxických látek a třeba taky fipronil, což je látka na hubení hmyzu, kterou byla nedávno kontaminována vejce z Nizozemska.
Na problém upozornil Jan Tuna v novém díle pořadu A DOST!.
Chia semínka z Jindřichova Hradce mají podle obalu původ v Paraguayi. Obchod je bere od velkododavatele a balí si je do vlastních obalů. Podle majitelky prodejny Sedelská kvalita Hany Ližanové je distributorem těchto chia semínek společnost IBK Trade.
Naše semínka jsou ale bez problémů
Firma hned po oznámení problému distribuci chia semínek zastavila. Později pak uvedla, že závadná potravina od nich nejspíš nepochází.
„Po analýze všech dostupných dokladů jsme dohledali, že se zřejmě nejedná o problém s naším zbožím,“ napsal A DOST! technický ředitel firmy Lukáš Kratochvíl.
Dodal taky, že do obchodu Sedelská kvalita vyexpedovali letos pouze 1,5 kilogramu chia semínek a zdravotní certifikáty, které k nim mají ze zahraničí, ukazují, že by mělo být vše v pořádku.
„Pokud jsou testy na mykotoxiny v pořádku, znamená to s největší pravděpodobností, že vadné zboží bylo od jiného dodavatele. Z toho vyplývá, že naše zboží by mělo být v pořádku i na pesticidy,“ dodal Kratochvíl.
Neakreditovaná laboratoř
Podle profesorky Hajšlové z Vysoké školy chemicko-technologické, která testy chia semínek pro A DOST! prováděla, ovšem ani jedno z tvrzení není úplně pravda.
Zahraniční certifikáty přítomnost mykotoxinů totiž indikují a navíc, i kdyby se v chia semínkách jejich přítomnost neprokázala, automaticky to neznamená, že v nich nejsou pesticidy - tedy fipronil. To můžou ukázat jenom další testy.
Profesorka Hajšlová také pro Seznam Zprávy uvedla, že dokumenty nejspíš nepocházejí z certifikované laboratoře.
Není jasné, kde všude jsou. Rozhodne SZPI
Výpověď firmy zpochybnila také majitelka obchodu Sedelská kvalita, která trvá na tom, že chia semínka jí firma dodala. „Je to stoprocentní,“ řekla Hana Ližanová pro Seznam Zprávy.
Zboží sice bere od několika dalších dodavatelů, ale je si jistá, že tyto jsou od IBK. Od firmy si teď vyžádala všechny zdravotní certifikáty. Vliv to bude mít i na její další podnikání.
„Už nebudu přebalovat, budu obezřetnější. Žiji v domnění, že velkoobchod, který tady je dvacet třicet let, to má podchycené,“ uvedla Ližanová.
Kdo tak za situaci může, a hlavně kde všude se závadná chia semínka mohou objevit, přesto pořád není jasné. Verdikt může vynést jenom Státní potravinářská a zemědělská inspekce (SZPI), kam Jan Tuna podal po zjištění podnět.
Inspekce už testování semínek ve firmě IBK zahájila a výsledky by měly být známy v průběhu příštích týdnů.
Pokud SZPI přítomnost škodlivých látek prokáže, zjištění by se hned mělo objevit taky v evropské databázi nebezpečných výrobků RAPEX.