Článek
Buckinghamský palác oznámil, že během následujících třech let příjmy královské rodiny klesnou o 5 milionů liber ročně. Hlavním důvodem ztrát je zavření hradu Windsor a dalších turistických atrakcí během místního lockdownu. V důsledku pandemie královna také obdrží o 20 milionů liber méně pro rekonstrukci Buckinghamského paláce. Jde o desetiletý projekt, který původně měl stát 369 milionů liber. Místo toho sídlo britských panovníků očekává, že bude muset provést práci za 349 milionů liber, nebo dokonce i méně.
Queen Elizabeth II HORROR: Monarchy may lose £35 million due to disastrous coronavirus hithttps://t.co/YqU51eaitb pic.twitter.com/YxBdqRHDEN
— Daily Express (@Daily_Express) September 25, 2020
Jaký osud při tom čeká jeho zaměstnance? Nehledě na rozsáhlé finanční nedostatky se o svou práci nemusí bát, oznámil královský palác. Uvedl také, že je nemá v plánu propouštět a doufá, že se mu finanční výpadky podaří vykrýt vlastními silami a úsporami.
„Očekáváme výrazné snížení příjmů kvůli dopadu, který měla pandemie na počet návštěvníků. Ten tvoří podstatnou část předpokládaného schodku v příjmech, který podle našich odhadů bude v příštích třech letech přibližně 5 milionů liber ročně,“ řekl správce královské pokladny Michael Stevens. Jinými slovy znatelný úbytek návštěvníků paláců kvůli pandemii bude pro panovnici znamenat v příštích třech letech odhadem o 15 milionů liber (přes 443 milionů korun) menší příjem.
Další příčinou deficitu je také pokles komerčního nájemného v důsledku pandemie.
The pandemic is slamming the vast property empire that provides Queen Elizabeth II with a significant chunk of her income -- and British taxpayers could be making up the shortfall for years to come. https://t.co/p2o9fbFNEs
— CNN (@CNN) September 25, 2020
Správce pokladny také informoval o tom, že na opravy Buckinghamského paláce v Londýně „pravděpodobně dostanou o 20 milionů liber“ (přes 591 milionů korun) méně, než se podle desetiletého plánu původně předpokládalo. „Nemáme v úmyslu požádat o další financování,“ dodal. Uvedl také, že snížení královské aktivity v důsledku pandemie, včetně zahraničních zájezdů, by pomohlo vyrovnat část tohoto nedostatku.
Základní principy financování královského dvora
Financování britského královského dvora je poměrně komplexní. Královna má příjmy z několika zdrojů, mimo jiné ze svého soukromého majetku a zároveň ze státní kasy. Ty dostává výměnou za to, že se jako všichni její předchůdci na trůně od roku 1760 vzdala výnosu z majetku koruny, jenž zahrnuje po celé zemi řadu pozemků, nemovitostí a dalších aktiv. Výnos z nich jde do státního rozpočtu.
Čísla z královských účtů upozorňují na ještě několik zajímavých detailů. Tak například loňský desetidenní výlet prince Harryho a Meghan do Afriky byl nejdražší za poslední rok. Ten stál daňové poplatníky 245 tisíc liber.