Článek
Stručně
Příběh zmařené státní zakázky na obchod s krevní plazmou platí za nejzamotanější obchodní spor, který musely po listopadu 1989 české úřady řešit. Kauza trvá již déle než čtvrt století. Proti sobě stojí Ministerstvo zdravotnictví a nejprve švýcarská, dnes lichtenštejnská společnost Diag Human a její majitel, miliardář se švýcarským pasem Josef Šťáva.
V čem byl případ důležitý
Jde o obří spor, ve kterém státu reálně hrozí, že bude muset vyplatit na dvě desítky miliard korun. A to především kvůli plejádě chyb, jichž se zástupci státu ve sporu dopustili. Například ta z roku 1995, kdy se tehdejší ministr zdravotnictví Jan Stráský (ODS) rozhodl spor místo soudní cestou řešit přes arbitráž.
Detailně
Psal se rok 1992, když se Josef Šťáva a jeho společnost Coneco (později Diag Human) ucházeli o zakázku na obchod s krevní plazmou. Partnerem měla být dánská společnost Novo Nordisk. Ačkoliv byl byznys už domluven, ministerstvo nakonec v tendru Novo Nordisk a Coneco nenechalo vyhrát. A Dánům napsal tehdejší ministr federální vlády Martin Bojar, že je to mimo jiné proto, že Coneco má podezřelé praktiky, že je neseriózní.
Josef Šťáva si větu nenechal líbit, mluvil o poškození dobrého jména a ušlém zisku. Náhrada škody, kterou chtěl soudně vymáhat po pár letech přetahování, v roce 1995 činila 200 milionů korun. Ministerstvo šlo do vnitrostátní arbitráže a prohrálo. I proto, že v mezičase nabídlo nové vedení resortu Šťávovi smír. Čímž stát de facto připustil, že společnost poškodil.
Rozhodci nařídili státu vyplatit Diagu za újmu částku ve výši 327 milionů korun, které v roce 2003 kabinet Vladimíra Špidly vyplatil.
Ovšem rozhodci ještě neskončili. Museli dopočítat, jaká by měla být náhrada škody za ušlou zakázku. V roce 2008 byla v arbitráži Šťávově firmě přiznána částka 8,3 miliardy korun. Tato částka zatím vyplacena nebyla a obě strany sporu se stále soudí. Jak naskakují úroky, částka roste, aktuálně Diag nárokuje 22 miliard korun.
Ministerstvo zdravotnictví odmítá nárok uznat. „Neplatný rozhodčí nález proti Česku z roku 2008 se společnost Diag Human snaží v zahraničí vykonat od roku 2011. Pouze Lucembursko tento nález uznalo, zatímco soudy sedmi dalších států v Evropě a v USA prohlásily nález za neplatný a nevykonatelný,“ řekl v červnu 2019 pro E15 ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Diag Human vede od prosince 2017 s Českou republikou ještě jednu arbitráž, ve které jde o investiční nárok na základě bilaterální investiční dohody mezi Českem a Švýcarskem. Ústní jednání obou stran přímo před rozhodci může podle odborníků začít v polovině roku 2020.