Článek
Záchrannou akci ve zlatém dole v čínském Chu-šanu se zatajeným dechem sledoval celý svět. Dvě exploze uvěznily 10. ledna 22 horníků několik stovek metrů pod zemí. Potmě bez jídla, pití a potřebných léčebných materiálů o sobě po osmi dnech dala vědět skupina 12 mužů. „Ještě žijeme,“ podařilo se jim vyslat vzkaz na povrch, kde se rozeběhla rychlá záchranná akce. Záchranářům se ke skupině zasypaných horníků podařilo dopravit živné roztoky, potravu, základní lékařský materiál a uvést do provozu telefonní linku.
Přes veškeré snahy záchranářů to ze začátku nevypadalo nadějně – trosky, které bránily v přístupu k zavaleným horníkům, vážily asi 70 tun. „Překážky jsou příliš velké, což znamená, že k tomu, abychom se dostali k horníkům, potřebujeme nejméně dalších 15 dní,“ říkal v pátek pro státní televizi CCTV Kung Chaj-tchao, zástupce vedoucího místního propagačního oddělení. Děsivá představa měsíce bez denního světla až 600 metrů pod zemí se naštěstí nenaplnila. Jen o dva dny později se podařilo čínským záchranářům dostat do bezpečí jedenáct horníků. Dvanáctý muž zemřel po několika dnech přímo v dole na následky zranění hlavy.
Panovalo přesvědčení, že další horník zůstal uvězněný o 100 metrů níž v místech stoupající hladiny vody. Záchranářům se k němu nedařilo dostat a neměli o něm žádné informace. Stále zbývalo najít zbývajících devět horníků, kteří o sobě dosud vědět nedali. V pondělí pak z Číny přišla smutná zpráva – Čchen Fej, starosta města Jan-tchaj v provincii Šan-tung, potvrdil, že všech 9 mužů zemřelo. Pátrání po desátém horníkovi pokračuje.
Podle záběrů státní Čínské ústřední televize byl v neděli nejprve zachráněn jeden horník, kterého záchranáři vyprostili v neděli brzy ráno. Zachránění horníci měli oči přikryté černou páskou, aby nedošlo k poškození zraku po dnech strávených v důlních podmínkách s minimem světla. První vytažený muž byl podle CCTV po vytažení na povrch extrémně slabý. Záchranáři jen slabě reagujícího muže zabalili do pokrývek a ihned transportovali do nemocnice. Asi hodinu po jeho záchraně byli z jiné části dolu vyproštěni další.
Drahocenný čas záchranáři ztratili už jen tím, že nehoda byla ohlášena o více než den později. Kvůli tomuto 30hodinovému zpoždění už přišel o práci místní tajemník komunistické strany i starosta, vyšetřování příčiny výbuchu probíhá.
Těžařské nehody jsou v Číně vzhledem ke špatné bezpečnosti a slabě dodržovaným předpisům poměrně běžné. V prosinci v dole na jihozápadě země zůstalo uvězněno a zemřelo 23 horníků.