Článek
Medvídek Pú, Prasátko Pepa nebo například Karlík a továrna na čokoládu spadají do skupiny dětských obrazových publikací, které projdou drastickým omezením na čínském trhu. Tamní vláda tak chce omezit vliv západní kultury zejména na děti do 14 let.
V Číně je až 220 milionů obyvatel v předškolním a školním věku, což znamená, že se jedná o potencionální masivní trh s dětskými publikacemi. Jen v minulém roce zde bylo publikováno 40 000 knih pro děti, přičemž byly nejprodávanější právě ty ze západních zemí.
South China Morning Post informovala o nařízení, které vydala Čínská státní vydavatelská správa. Týká se systému kvót udávajícího povolený počet publikovaných zahraničních knížek s dětskou tematikou na území Číny v průběhu jednoho roku.
Peppa Pig Pulled: China Cracks Down On Foreign Children's Books • #News • https://t.co/Yw8NzXnIWT... ► pic.twitter.com/2wXbmpxh6b
— 3DOTNEWS 🇺🇸 (@3DOTNEWS) March 13, 2017
Čínská vláda tak chce podpořit prodej knih místních autorů. „Nedovedu si představit realizaci tohoto nařízení, bude to velmi obtížné a nepřinese to žádný prospěch pro lidi ani pro stát,” myslí si jeden z čínských vydavatelů.
Čína zesílila svůj boj s vlivy západní kultury od roku 2012, kdy nastoupil na post nejvyššího vůdce Si Ťin-pching, který slibuje takzvaný „čínský sen”.