Článek
Vláda má jasno. Pokud hygienici nebo Ministerstvo zdravotnictví zavřou byť jen regionálně školy, musí se žáci (a také předškolní děti v posledním ročníku) účastnit vzdělávání na dálku. Zároveň školám ukládá novela školského zákona, která nyní míří do Sněmovny k zrychlenému projednání, povinnost výuku na dálku zajistit.
Jak to ale bude s ošetřovným pro rodiče? Aktuálně totiž platí předkoronavirový stav vyplácení této dávky. Ta tak představuje 60 procent z denního vyměřovacího základ, smí ji pobírat rodič dítěte do deseti let věku, a to po dobu devíti kalendářních dnů. Samoživitel pak po dobu až šestnácti dnů - a to až na dítě do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku.
„Měli jsme malé koaliční kolečko, kdy jsme otevřeli různá témata, která potřebujeme prodiskutovat na koaliční úrovni. Jedním z témat bylo i řešení situace, pokud by došlo k širšímu uplatnění distanční výuky. Žádné konkrétní věci jsme neřešili, uvidíme, jak se bude vyvíjet situace,“ uvedl ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).
Z dávky původně určené pro rodiče nemocných dětí se během jarních mimořádných opatření, kdy byly školy zavřené, stal jeden z klíčových podpůrných nástrojů.
Postupně se ošetřovné upravilo do podoby, kdy rodič, který zůstával doma s dětmi do 13 let věku, pobíral 80 procent denního vyměřovacího základu, a to po celou dobu trvání mimořádných opatření. Tento mimořádný režim ovšem platil jen do konce června.