Článek
Od senzorů...
Jak se dozvíte, že vaše kytka potřebuje zalít?
Pokud to nepoznáte jinak, než že rostlina změní barvu ze zelené na hnědou, mohly by vám s tím pomoci chytré senzory. Ty stačí přes Wi-Fi propojit s vaším smartphonem. Od té doby budete vědět o vaší zeleni, kdy je vhodné jí dopřát zavlažení, nebo zda má dostatek světla. Vše se samozřejmě odvíjí od druhu monitorované rostliny, který se dá v aplikacích nastavit.
Helloplant
Na trhu je možné najít několik takových projektů. Jedním z nich je PlantLink. Ten mimo jiné může ovládat automatické zavlažovací systémy a díky solárnímu panelu může být řízen i počasím. Cena za tento senzor se pochybuje okolo 70 dolarů.
K sehnání je i levnější alternativa s názvem Helloplant. Ta se sice nedá nastavit na automatické zalévání, nicméně její cena je rapidně nižší. Nepřesahuje 26 dolarů.
Helloplant Is a Smart Sensor That Helps You Keep Your Plants Alive https://t.co/BsmmdtHUYr via @pastemagazine
— helloplant (@helloplant_) September 1, 2017
...přes květináče
Dalším způsobem, jak vaší kytce pomoci, je koupit ten správný „chytrý“ květináč. Jedním z nich je Parrot pot, který v sobě obsahuje čtyři senzory podobné těm, které jsme si představili výše. Ty vám na váš telefon zasílají informace o teplotě, světle, vlhkosti a živinách, tudíž máte neustále přehled, jak se vaší kytce daří. Parrot pot se také sám postará o zavlažování, což určitě přijde vhod během delší dovolené.
Dalším podobným květináčem je Growth. Na rozdíl od Parrot potu má ale úplně jinou funkci, roste totiž společně s rostlinou. Díky jeho rozkládajícímu se „origami“ designu tak nemusíte řešit problém s přesazováním. Za tímto projektem stojí designérské Studio Ayaskan pojmenované podle zakladatelek, dvojčatech Begum a Bike Ayaskanových. Zájemci si ale musí na Growth ještě počkat.
Další chytré vychytávky pro domácí květiny najdete v tomto textu.
Good #DESIGN! Begum and Bike Ayaskan's Growth plant pot expands with its occupant http://t.co/2xrMmSXznT @dezeen pic.twitter.com/Vm4TxJUQ7H
— Rafael Armero (@RafaelArmero_) August 11, 2015
• Autorem článku je Tomáš Kotas z Vyšší odborné školy publicistiky. Je součástí projektu Student ́s life, který studenti připravují pro Televizi Seznam.