Článek
Protesty proti thajským mocenským orgánům, kterým dominují monarchie a armáda, za uplynulé dva měsíce podle Reuters zesílily. Kritika monarchie je přitom v Thajsku nezákonná. Další demonstrace by se měla uskutečnit ve čtvrtek.
Nespokojence v sobotu zastavily stovky neozbrojených policistů. Lídři protestu nicméně oznámili, že se jim podařilo královské stráži předat seznam požadavků, který má být doručen policejnímu velitelství. „Naší největší výhrou v uplynulých dvou dnech je, že jsme ukázali, že i obyčejní lidé jako jsme my, mohou poslat dopis králům,“ řekl představitel demonstrantů Parit Čivarak.
2. I'm moved by what a 68yo lady says, "I’m here to fight for the future of my children and grandchildren. I hope by the time I die, they will become free.” On our cause for democracy, #Hongkongers’ hearts will always be with you. #19กันยาทวงอํานาจคืนราษฏร pic.twitter.com/JFgKkneCCV
— Joshua Wong 黃之鋒 😷 (@joshuawongcf) September 19, 2020
Sobotní protest, kterého se zúčastnily desetitisíce lidí, podle Reuters patřil k největším demonstracím v Thajsku za poslední roky. Kromě reformy monarchie demonstranti požadovali odchod premiéra a někdejšího šéfa thajské armády, Prajuta Čan-Oči, který v roce 2014 zosnoval převrat a u moci se udržel i po sporných volbách z roku 2019. Zároveň demonstranti žádají nové volby a změnu ústavy.
Podle organizátorů se demonstrací zúčastnilo až 100 000 protestujících, policejní odhady se pohybovaly mezi 20 a 30 tisíci zúčastněných.
Amazing scenes in Bangkok as protesters unveil a new plaque declaring that Thailand belongs to the people, in another direct challenge to King Vajiralongkorn #19กันยาทวงอํานาจคืนราษฏร #WhatsHappeningInThailand pic.twitter.com/WG9RkoDFPw
— Andrew MacGregor Marshall (@zenjournalist) September 20, 2020
Blízko královského paláce v Bangkoku demonstranti zabetonovali plaketu s nápisem: „Na tomto místě lidé vyjádřili svou vůli, že tato země patří lidu a není majetkem monarchie, jelikož ta nás zradila.“
Vládní mluvčí mezitím uvedl, že policie proti demonstrantům nebude používat násilí, a doplnil, že rozhodnutí o stíhání za možné nelegální činnosti je na policii. „Pryč s feudalismem, ať žije lid,“ skandovali protestující. Plaketa symbolizuje obdobnou desku, která připomínala konec absolutní monarchie v roce 1932 a byla bez vysvětlení odstraněna z exteriéru královského paláce v roce 2017 poté, co Vatčirálongkón usedl na trůn.
Protesty jsou ale i terčem kritiky. Prominentní pravicový politik Warong Dechgitvigróm uvedl, že akce demonstrantů byly nevhodné a že král v Thajsku stojí nad politikou. „Ničeho to nedosáhlo,“ řekl agentuře Reuters. „Tyto akce jsou symbolicky zaměřeny proti králi, ale král není soupeř.“
The road has been blocked but the protesters send in Rung with a letter.
— Thai Enquirer (@ThaiEnquirer) September 20, 2020
It is received by a police commander.
What a photo!! #19กันยาทวงอํานาจคืนราษฎร #19กันยาทวงอํานาจคืนราษฏร #whatshappeninginthailand #ม็อบ19กันยา pic.twitter.com/5DNEa119EK
Demonstranti v Thajsku se v mnohém inspirují u protestujících v Hongkongu, jejich hnutí tak nemá stanoveného jasného vůdce. Jednotlivé protesty se svolávají většinou na sociálních sítích. Hlavním cílem je přimět k demisi premiéra Čan-Očiho, někdejší hlavu thajské armády, který v roce 2014 zosnoval státní převrat a u moci se udržel i po sporných volbách z roku 2019.
Protestující požadují i rozpuštění parlamentu a přepsaní ústavy z roku 2017, jež dává rozsáhlé pravomoci 250 senátorům, které všechny jmenuje armáda.