Článek
Desetitisíce lidí v neděli pochodovaly za práva LGBT komunity ve Washingtonu, Los Angeles a dalších amerických městech. Šlo o největší takový protest od nástupu Donalda Trumpa do úřadu. Pochody se konaly skoro rok od teroristického útoku v gay klubu Pulse na Floridě, během něhož zemřelo 49 lidí.
Mnozí z protestujících mají pocit, že jejich těžce vybojovaná práva jsou v ohrožení. Účastníci pochodu nesouhlasili nejen se zrušením školního poradenství pro transgender žáky, ale i s Trumpovým přístupem k imigrantům a muslimům. Podle nich se tím rozšiřuje pole boje o rovnoprávnost.
Here are some pictures from today's#ResistMarch in LA
— Meliss (@melissomp) June 12, 2017
United together are people from every race gender religion and sexuality#Pride2017 pic.twitter.com/ng5VrmxaMT
Tady jsou nějaké fotky z dnešního #ResistMarch v Los Angeles.
Dohromady se spojili lidé všech ras, pohlaví, náboženství a sexuální orientace.
Trump se přitom během své prezidentské kampaně v loňském roce k LGBT komunitě hlásil. „Vyloženě se zabalil do duhové vlajky,” uvedl jeden z protestujících. Během čtyř měsíců ve funkci však nedošlo k žádné pozitivní změně. Lidé se naopak bojí, že konzervativní členové Trumpovy vlády by mohli chtít zastavit a vzít zpět pokrok, k němuž vůči LGBT komunitě došlo v posledních letech. Obávají se například o registrované partnerství, které americká vláda schválila v roce 2015.
Mnozí z účastníků pochodu měli cedule s nápisy „Make America Kind Again” (Udělejme Ameriku znovu laskavou), čímž reagovali na Trumpův volební slogan „Make America Great Again” (Udělejme Ameriku znovu skvělou).
„Nenávist a netolerance stále existují. Máme sice právo se vdát či oženit, to ale nemění chování některých lidí,” řekl jeden z protestujících.
Už jen fakt, že prezident přešel pochody Pride 2017 s mlčením, skupinu rozezlil. Podle některých se z Bílého domu line nepřátelská rétorika, s jejímž směřováním protestující nesouhlasí.