Článek
„Obvykle sem přicházíme ve skupině asi 10 až 15 lidí,“ říká jeden ze zlatokopů reportérovi. „Hledáním zlata si vyděláváme na své živobytí. Odjel jsem do Íránu, do Turecka i na jiná místa, abych si našel práci, ale byl jsem deportován. Dělám to, protože si tady nemůžu najít žádnou jinou práci. Vydělávám si tím asi 4 až 5 dolarů denně. Někdy dostaneme ale i mnohem méně. Někdy přijdeme domů i s prázdnýma rukama. Takový je náš život.“
Nelegální těžba zlata je i velmi nebezpečná. Vykopané úzké tunely, které nejsou skoro vůbec zabezpečené, se mohou lehce zřítit a horníky zasypat.
Po dvou týdnech kopání nelegální zlatokopové přece jen něco nalezli.
„Tato žíla vede ke zlatu. Tato červená čára,“ ukazuje horník. „Sledujeme ji a hloubíme tunel hluboko do hory. Co jiného máme dělat? V této zemi nejsou žádná pracovní místa. Možná leda v armádě, ale tam vás mohou zabít.“
Safar Mohammad používá starý ruční způsob zpracování zlata. Vytěžená hornina ze šachty se vloží do starých pytlů, které se naloží na osly a ti je snesou dolů do údolí, kde se hornina rozdrtí, je oplachována vodou a do zvířecích kůží se pak kousky zlata zachytí.
„Ukázal jsem vám, jak to děláme. Vydolujeme šachtu, vykopeme horninu, rozbijeme ji, omyjeme vodou a tohle je to, co získáme,“ říká Safar.
Místní lidé pak zlato tajně prodávají překupníkům zlata. „Jsou to obchodníci, kteří pocházejí z provincie Takhar. Vezmou to od nás a pak to prodávají dál.“
Geologická zpráva vypracovaná americkými společnostmi odhaduje, že se v Afghánistánu nachází nerostné bohatství v hodnotě okolo jednoho bilionu amerických dolarů. Tamní vláda tvrdí, že militantní skupiny včetně Tálibánu provozují v zemi řadu nelegálních dolů, a získávají tak nemalé prostředky.
„Byla vytvořena komise složená ze zástupců civilních a vojenských institucí, která se touto otázkou zabývá. Podařilo se nám zabránit nelegální těžbě poblíž dálnic a řek. Vláda je odhodlána zastavit veškerou nelegální těžbu na území, které má pod kontrolou. Nebudeme tolerovat žádnou nelegální těžební činnost,“ říká mluvčí lokální vlády Mohammad Nazari.
Safar se i tak bude nadále snažit najít v badachšánských horách zlato. Říká, že výdělek z těžby mu za to riziko dopadení stojí.
Více naleznete v úvodním videu. Další reportáže z produkce Rádia Svobodná Evropa najdete zde.
A můžete nás sledovat také na Facebooku.