Článek
Právníci Sněmovny reprezentantů v dopise soudu napsali, že pokud si výbor nebude moci vynucovat dodržování obsílek zaslaných Kongresem, zůstanou mu k dispozici pouze drastická opatření, jako například zatčení osob, které odmítnou vypovídat.
Právní výbor požádal Trumpova exporadce McGahna, který pozici v Bílém domě opustil v říjnu roku 2018, o poskytnutí svědectví loni v květnu. Zákonodárci chtěli navázat na Muellerovo vyšetřování, které zanechalo otázku Trumpových obstrukcí otevřenou.
Bílý dům se však snahám Kongresu předvolat činitele Trumpovy administrativy dlouhodobě brání. Zákonodárci proto chtěli McGahna přimět ke svědectví soudním rozhodnutím. Federální odvolací soud nicméně na konci letošního února prohlásil, že mu nepřísluší rozhodovat tento typ sporu mezi zákonodárnou a výkonnou mocí. Podle Reuters se tímto rozhodnutím přiklonil na stranu široce pojatých pravomocí amerického prezidenta.
Pokud se soud rozhodne žádost zákonodárců znovu zvážit, verdikt v záležitosti vynese rozšířený 11členný tribunál, v němž většinu tvoří soudci jmenovaní demokraty.