Článek
„Kreativní producent německé televize říkal, že by se to mohlo úplně stejně odehrávat v Drážďanech. Ale že by to natočit nemohli. Pro ně je nepředstavitelné dělat si srandu z polonácků. To je pro ně hrozně vážné téma. Ale takoví lidé tam rozhodně jsou, východní Německo je plné Vandamů,“ říká Altrichter o hrdinovi Národní třídy přezdívaném po hvězdě akčních filmů.
Stejně jako Jaroslav Rudiš žije napůl v Německu. Tamní publikum drsný humor podle Altrichtera bez problémů pochopí. Důkazem může být i to, že knižní předloha měla u Němců velký úspěch a byla tam několikrát uvedená jako divadelní hra.
Celý pořad Výzva se Štěpánem Altrichterem:
„Je to temná komedie, ale není to řachanda,“ tvrdí režisér filmu o sečtělém sídlištním rváči, který bojuje nejen proti zbourání své oblíbené hospody Severka.
„Při natáčení v Krušných horách jsem potkal lidi s extrémnějšími názory a pochopil, proč k nim došli. Tam je frustrace z ekonomických podmínek absolutně reálná. Chtěli jsme ukázat z pohledu takového člověka, toho Vandama, co si myslí a proč to dělá. Aby divák viděl, že to není tak jednoduché ve smyslu tamti jsou blbečci a my to děláme správně,“ vysvětluje Altrichter.
Kdo je skutečný muž, který se stal předobrazem postavy Vandama? Jaká byla jeho reakce, když se viděl ve filmu? A jak těžké bylo proměnit literární předlohu v celovečerní snímek?
Podívejte se na celý pořad výzva se Štěpánem Altrichterem.