Článek
Potomek jedné z nejmocnějších jihokorejských rodin byl v roce 2017 odsouzen na pět let za úplatky v kauze bývalé jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje; kruhům kolem ní údajně poskytl 43 miliard wonů (přes 844 milionů Kč), aby mu pomohla získat kontrolu nad konglomerátem.
Pětiletý trest mu byl nejprve zkrácen a po odvolání pozastaven. Nyní 52letý I Če-jong strávil ve vězení pouze jeden rok a na svobodu vyšel v roce 2018.
Rozhodnutí vrchního soudu bude mít značný dopad na vedení technologického giganta. I Če-jong bude odsunut stranou od všech zásadních rozhodnutí v rodinné firmě Samsung Electronics, která je mimo jiné významným výrobcem smartphonů a polovodičů.
Rodina přitom nyní potřebuje získat finance na zaplacení vysoké dědické daně po říjnové smrti I Če-jongova otce a přeskupit majetek v přidružených společnostech, aby si nad nimi udržela kontrolu.
„Je velmi nešťastné, že se přední společnost v zemi a globální inovátor Samsung opakovaně zaplétá do zločinů,“ stálo v prohlášení soudu podle BBC.
Profesor ekonomie Shin Se-don označil trest odnětí svobody za „příliš přehnaný“ a varoval, že vzhledem k důležitosti společnosti Samsung pro zemi je možné, že lidé budou proti rozhodnutí protestovat.
„Uvěznění I Če-jonga způsobí lidem emocionální šok. Samsung je páteří naší ekonomiky a lidé budou z jeho odsouzení rozrušeni,“ prohlásil Shin Se-don pro agenturu Bloomberg.
I Če-jong byl od hospitalizace svého otce v roce 2014 de facto hlavou společnosti Samsung Electronics. Jeho otec zemřel v loňském listopadu, I Če-jongův oficiální nástup do funkce šéfa Samsungu se ale pravděpodobně odloží, dokud se nedostane na svobodu.
Kromě dnešního rozhodnutí soudu čelí i dalším obviněním. Mimo jiné údajně podváděl a manipuloval s akciemi. Žaloba pro něj původně žádala devítiletý trest.