Článek
Radnice chce místnost využívat i pro vítání občánků a k slavnostním akcím. Svatebních obřadů loni ubylo. ČTK to řekl mluvčí radnice Luděk Stínil.
Oproti dosavadní obřadní síni má nová větší kapacitu, lepší zázemí pro snoubence, svatebčany a oddávající a má samostatný vchod. Původní síň byla naproti podatelnám, v době provozu magistrátu tak měli hosté omezený prostor.
„Jsem rád, že nyní můžeme pořádat svatební obřady v důstojnějším a příjemnějším prostředí než dosud. Kromě svateb budeme zrekonstruované prostory využívat například pro vítání občánků, přijímání významných návštěv nebo k dalším slavnostním či společenským akcím,“ uvedl primátor Jiří Anděl (ANO). První obřad se tu konal v sobotu 9. ledna.
Stavební práce zahrnovaly výměnu podlahy, nové obložení sloupů v hlavním sále, výměnu rozvodů, repasovány byly truhlářské prvky. Součástí zakázky byl mobiliář. V zázemí jsou k dispozici toalety či kuchyňka. „U veřejné zakázky na stavební úpravy nové obřadní místnosti jsme si poprvé vyzkoušeli tzv. zelenou zakázku. U dodávky mobiliáře byla jako dílčí hodnotící kritérium stanovena ekologická šetrnost výrobku, tedy použití dřeva z udržitelných zdrojů, nízká stopa formaldehydu,“ uvedl primátor.
Kromě oficiální obřadní místnosti v budově magistrátu si ke svatebnímu obřadu vybírají snoubenci i jiná místa ve městě. Mezi ty nejatraktivnější patří děčínský zámek a jeho zahrady. Oddávající vyjíždějí i do nejbližšího okolí, například na Kristin Hrádek nebo na vyhlídku Belvedér na Labské Stráni.
V běžném roce uspořádá děčínský magistrát přibližně 200 obřadů. Loni, kdy do pořádání svateb zasáhla pandemie koronaviru, jich bylo 157.