Článek
Stručně
Přímo na Úřadu vlády, v týmu poradců tehdejšího premiéra Miloše Zemana, které řídil bývalý komunistický aparátčík Miroslav Šlouf, vznikl dokument, který měl zdiskreditovat Petru Buzkovou. Tehdejší nejpopulárnější političku ČSSD, ministryni školství v Zemanově vládě.
V čem byl případ důležitý
O existenci plánu, jak krok za krokem zničit kariéru a pověst Petry Buzkové, se veřejnost dozvěděla díky novinářům. O jeho existenci informovala v květnu 2000 MF DNES, autoři zjištění Sabina Slonková a Jiří Kubík dokument získali od jednoho ze spolupracovníků předsedy vlády.
Detailně
Píše se rok 2000 a tehdejší ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) je výraznou tváří sociální demokracie, kterou vede premiér Miloš Zeman. Ve stejný moment se na Úřadu vlády objevuje plán na její diskreditaci, který vzniká v týmu Zemanových poradců.
Text dostal pracovní název Olovo (to má značku Pb, tedy stejná písmena jako iniciály političky) a analyzuje slabé stránky Buzkové. Dále uvádí konkrétní kroky, jak Zemanovu oponentku zničit. Obsahuje nejrůznější lži o soukromém životě Buzkové; například, že týrá svou dcerku. Text byl vytištěn na deseti stránkách a v záhlaví dokumentu bylo uvedeno Důvěrné!
Sociální demokraté, Šlouf i další poradci premiéra Zemana odmítali, že by dokument vznikl u nich, v dobovém tisku popřeli, že by kdy podobný dokument byť jen viděli. Premiér Zeman obvinil redakci MF Dnes z toho, že diskredituje dokumentem celou ČSSD. Po jednání sociálních demokratů navíc podal trestní oznámení na neznámé pachatele a na redaktory Kubíka a Slonkovou kvůli pomluvě.
Policie začala skutečně redaktory stíhat. A to proto, že odmítli prozradit, kdo jim dokument z Úřadu vlády vynesl (údajný trestný čin nadržování). Jejich trestní stíhání tehdy zastavil prezident Václav Havel, Slonková s Kubíkem ovšem milost odmítli, chtěli, aby se věc vyšetřila. Později bylo trestní stíhání novinářů zastaveno: trestný čin se nestal. Jinými slovy: novináři smí chránit své zdroje informací.
Zprávu o Olovu pak svým svědectvím podpořil během výslechu na policii jeden ze Zemanových poradců. Zdeněk Šarapatka potvrdil, že hanopis na vládě vznikl a za autora označil poradce Vratislava Šímu.
Šíma potrestán nebyl. S argumentem, že míra nebezpečnosti jeho počínání nebyla vysoká, byl zproštěn obvinění.
Šarapatka odešel z Úřadu vlády. Veřejně řekl, že má pochybnosti o morálním kreditu prezidenta Zemana.
Petra Buzková odešla v roce 2006 z politiky a je dnes úspěšnou advokátkou. „Politiku jsem uzavřela jako určitou část svého života. Nechci tím říct, že jsem ji zcela vymazala, ale je to uzavřené. Teď jsem v jiné kapitole, jsem v ní velice spokojená a doufám, že to tak bude i nadále," řekla v roce 2016 v rozhovoru pro Seznam.