Článek
„Málokdo si před rokem dokázal představit, jak téměř ze dne na den vzroste význam internetového připojení v našich domácnostech. Když se na home office přemístí nemalá část kancelářské populace a když se ve stejný čas zastaví život ve školách a výuka se přesune do online režimu,“ popisuje současnou situaci Zbyněk Bolcek, partner poradenské skupiny Grant Thornton.
Ta ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu uskutečnila výzkum využívání internetu tuzemských domácností.
Jeho slova potvrzují i výsledky výzkumu, kterého se zúčastnilo 5 792 domácností na přelomu listopadu a prosince loňského roku. Podle toho téměř 77 % respondentů využívalo domácí připojení pro práci z domova a 56 % pro domácí výuku.
„V těchto časech se domácí internetové připojení stalo kritickým nástrojem, bez kterého se školní výuka a práce z domova neobejde. Oproti loňsku a v kontextu pandemie tak pozorujeme významný posun na trhu,“ vysvětluje Bolcek.
V malých obcích připojení vázne
I když spokojenost Čechů se současným připojením k internetu stále roste, o významné části z nich – konkrétně jde o 40 % obyvatel – se to pořád nedá říct. Jde zejména o obyvatele malých obcí a studenty.
Nejvíce jsou spokojení obyvatelé Plzeňského kraje, na druhém místě je Královéhradecko. Naopak nejvíce problémů hlásí Karlovarský, Středočeský a Pardubický kraj.
Nejspokojenější jsou obvykle lidé v domácnostech, které jsou k internetu připojené pomocí optiky. Pro dobrý pocit uživatele je zároveň důležitá také rychlost připojení.
V současné době je v České republice nejčastější rychlost mezi 30 a 99 Mb/s. Takto rychlé připojení má více než čtvrtina domácností. Největší podíl připojení rychlejšího 250 Mb/s je v Ústeckém kraji, kde ho má téměř každá třetí domácnost.
Necelých 60 % dotazovaných by si za rychlý a spolehlivý internet i připlatilo, kdyby tuto možnost mělo. Jako nejčastější důvody kromě rychlosti uvádějí spolehlivost a to, že ho považují jako standard blízké budoucnosti. Pro 60 % Čechů je pak superrychlý a spolehlivý internet nezbytností.
Respondenti, kteří zájem o rychlejší internet nemají, jako důvod často uvádějí obavy z vysoké ceny. Ty se v tuzemsku obvykle pohybují mezi 350 a 499 korunami za měsíc. Pod hranici 500 korun se dostalo 79 % domácností.