Článek
V Česku letos v srpnu stouply ceny o 4,1 procenta, což je nejvíc od roku 2008. Na inflaci se podepsal například růst cen stavebních materiálů – ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu vyskočily o 6,7 procenta. Podražil také tabák (o 9,9 %) a pivo (o 6,3 %). Rekordmanem ve zdražování zůstávají pohonné hmoty, meziročně poskočily o 19 procent.
Navzdory růstu cen však Česká republika stále patří mezi nejlevnější členské země EU, jak dokazují nově zveřejněná data Eurostatu. Nejvyšší index cenové hladiny v rámci zemí EU opakovaně vykazuje Finsko, následuje Irsko a Švédsko.
Co je index cenové hladiny?
Index cenové hladiny vyjadřuje cenovou hladinu dané země ve vztahu k jiné (nebo ve vztahu ke skupině zemí, jako je Evropská unie). Cenová hladina se získá vydělením parit kupní síly (neboli indikátorů cenových rozdílů v jednotlivých zemích) aktuálním nominálním směnným kurzem.
Pokud je index cenové hladiny země vyšší než 100, ceny v dotyčné zemi jsou poměrně vysoké. Cenový index nižší než 100 naopak značí, že ceny v dané zemi patří mezi levnější.
Připlatíme si za mobilní služby…
Statistiky Eurostatu pracují s deseti sledovanými oblastmi cen, mezi které patří mobilní tarify, oblečení, osobní doprava, potraviny, alkohol a tabák, vybavení domácnosti, náklady na bydlení (např. plyn nebo elektřina), kultura, restaurace a dopravní služby.
Úroveň spotřebitelských cen v České republice je ve sledovaných kategoriích opakovaně pod unijním průměrem, výjimku činí jen ceny mobilních operátorů. Nejlevnější tarify se v Česku loni pohybovaly okolo 400 korun, což je 19 % víc, než kolik je evropský průměr. Spolu s Řeckem, Belgií a Lucemburskem patří Česko mezi čtveřici států osmadvacítky s nejdražšími mobilními službami.
… pivo naopak může téct proudem
Například cenová hladina alkoholických nápojů byla nejnižší v Maďarsku a Rumunsku. Třetí příčku obsadilo Bulharsko, čtvrtou Polsko a pětici států s nejlevnějšími lihovinami uzavírá Česko.
Rozdíl v indexu cenové hladiny alkoholických nápojů v nejdražším a nejlevnějším členském státě byl více než dvaapůlkrát vyšší. Pro představu – ve Finsku zaplatíte za půl litru piva okolo 200 korun, v Maďarsku desetkrát méně. V Česku průměrná cena lahvové desítky loni činila necelých 12 korun.
Podobná je také situace ohledně cen potravin a nealkoholických nápojů. Nejdražší ceny byly minulý rok opět na severu Evropy, konkrétně v Dánsku. Za ním následovalo Lucembursku a Rakousku. Opačnou stranu žebříčku obsadilo Rumunsko, Polsko a Maďarsko. Například za bochník chleba v Dánsku zaplatíte v průměru 66 korun, kdežto v Rumunsku deset. Česko je dle indexu šesté nejlevnější.
Nejvyšší cenový rozptyl vykazují ceny tabáku – především kvůli velkým rozdílům ve spotřební dani. Ta je nejvyšší v Irsku, Francii a Finsku, nejlevnější jsou oproti tomu cigarety v Bulharsku, Polsku a Chorvatsku. Běžná krabička cigaret stojí v Irsku zhruba 205 korun, v Bulharsku ji pořídíte okolo 76 korun. V Česku jsou v unijním srovnání tabákové výrobky deváté nejlevnější.