Článek
Prezident Miloš Zeman nechá projít diskutovaný vládní daňový balíček. Oznámil to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Sněmovna schválila snížení daní z příjmu a zvýšení slevy na poplatníka. Změny pak upravil Senát a o jeho verzi budou poslanci hlasovat v úterý. Pro rozpočet to má každoročně znamenat výpadek okolo sta miliard korun. „Nebudu zákon sice vetovat, právě díky tomu, že Senát přece jenom učinil krok správným směrem, ale na druhé straně ústupek považuji za nedostatečný,“ řekl.
Nechá tedy marně uplynout třicetidenní lhůtu, podle zákona pak zákon podepíše předseda Poslanecké sněmovny. Sněmovna v úterý může schválit senátní verzi, což je pravděpodobné, původní sněmovní verzi, nebo nic.
V uplynulých týdnech Zeman daňový balíček kritizoval, má výhrady i k jeho současné senátní podobě. Pokud poslanci nové znění schválí, předloha zachová zrušení superhrubé mzdy a dvě sazby daně z příjmu fyzických osob 15 procent a 23 procent. Vyšší sazba bude platit pro část příjmů zhruba nad 140 tisíc korun měsíčně. Základní daňová sleva na poplatníka se má podle senátní verze odehrát ve dvou krocích od roku 2021 a od roku 2022. Dohromady půjde o šest tisíc korun ročně.
Zemanovi vadí, že základní sleva na dani je stále příliš vysoká. V zákoně mu chybí, že navrhované snížení daní bude platit jen dva roky. „Kdyby zákon platil trvale, tak to znamená, že jakákoli budoucí vláda bude muset snášet díru v rozpočtu okolo 90 miliard korun,“ řekl prezident.
Efektivní zdanění pro zaměstnance nyní činí 20,1 procenta. Zeman nevěří, že platnost zákona by nebylo možné ohraničit. Prezident má podle ústavy právo „vrátit přijatý zákon s výjimkou zákona ústavního s odůvodněním do 15 dnů ode dne, kdy mu byl postoupen“. O vráceném zákoně pak znovu rozhoduje Sněmovna, která může prezidentovo veto přehlasovat nadpoloviční většinou.