Článek
Plavidlu v pondělí nedaleko libyjského přístavu Zuára poblíž hranic s Tuniskem explodoval motor. Místním rybářům se podařilo zachránit 37 uprchlíků, kteří pocházeli většinou ze Senegalu, Mali, Čadu a Ghany. Zachránění pak představitelům Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) sdělili, že 45 dalších uprchlíků včetně pěti dětí se utopilo.
Libye je jednou z tranzitních zemí pro uprchlíky z afrických států mířící do Evropy. Už tak nelehkou situaci migrantů, jež často utíkají před válečnými konflikty a chudobou, v Libyi ztěžují nejen boje mezi dvěma kabinety usilujícími o moc, ale také pašeráci lidí a ozbrojené skupiny.
🚨 Some 45 people die in Largest recorded shipwreck off #Libya this year.
— IOM Libya (@IOM_Libya) August 19, 2020
We urge states to swiftly respond to these incidents and systematically provide a port of safety to people rescued at sea.
Recent delays and failure to assist are unacceptable.https://t.co/xAh7b2gG4o
Většina migrantů se na sever přes Středozemní moře vydává v nevybavených a nebezpečných člunech. IOM v březnu oznámila, že odhadovaný počet obětí těchto riskantních cest od roku 2014 překonal „pochmurnou hranici“ 20.000. Za letošní rok jich zemřelo nejméně 302. Libyjská pobřežní stráž od ledna na moři zadržela a zpátky na pevninu vrátila přes 7000 migrantů.
Zastavit příliv migrantů pomáhá Libyi v posledních letech Evropská unie; podle kritiků tím však utečence nechává napospas ozbrojencům a přeplněným a hygienicky nevyhovujícím zadržovacím střediskům, kde často chybí voda i jídlo, píše agentura AP.
„Vyzýváme státy, aby na ty incidenty rychle reagovaly a systematicky lidem zachráněným na moři poskytovaly předvídatelný bezpečný přístav,“ uvedly obě mezinárodní organizace.