Článek
Láva z havajského vulkánu Kilauea pronikla do oceánu a místní obyvatelé jsou kvůli tomu vystaveni dalšímu riziku spojeného s více než tři týdny trvající aktivitou sopky. U pobřeží se po styku lávy s mořskou vodou začaly tvořit toxické výpary, čímž se na ostrově Havaj výrazně snižuje kvalita vzduchu, informovala agentura AP. Ovzduší již minulý týden naplnil oblak vulkanického prachu rozšířený po několika explozivních erupcích sopky.
Úřady v neděli varovaly obyvatele, aby se vyhýbali zvláště jižnímu pobřeží největšího ostrova Havajského souostroví, kde vzniká nebezpečný toxický mrak. Již dříve zvýšené koncentrace jedovatého oxidu siřičitého vzrostly podle úřadů při posledním měření na trojnásobek. U pobřeží se rovněž do vzduchu kvůli lávě do vzduchu uvolňují drobné částečky podobné sklu, které mohou způsobit závažné dýchací či kožní problémy.
Kvůli bezprostřednímu nebezpečí bylo v sobotu z okolí vulkánu povinně evakuováno na 2000 lidí, téměř stejný počet byl mimo domov již dříve. Tisíce dalších lidí odjely do evakuačních středisek či k příbuzným dobrovolně. Dalším obyvatelům místní úřady doporučily ostražitost a případnou evakuaci v závislosti na nových erupcích. Láva dosud pohltila přes čtyři desítky obytných budov a dalších objektů.
V kráteru o víkendu došlo ke dvěma explozivním erupcím, při nichž vylétl oblak dýmu a popela až do výše tří kilometrů. Magma zároveň podle geologů proudí pod zemí a ze sopky si může najít cestu na povrch na různých místech ostrova včetně obydlených oblastí.
Nebezpečí mohou představovat i žhavé bloky částečně roztavené horniny velké až několik metrů, které vylétávají z valící se lávy. Zklidnění vulkanické aktivity se podle geologů v nejbližších dnech očekávat nedá.