Článek
Zákon odsouhlasilo 79 členů louisianské Sněmovny reprezentantů – v té mají většinu republikáni. Proti hlasovalo 23 zákonodárců.
„Jen chci říct, že jsem hrdá na legislativu a stát Louisiana, protože stojíme na straně pro život. Každý z nás v této místnosti věří ve skutečnou hodnotu lidského života,” uvedla republikánka Valerie Hodgesová, členka Sněmovny reprezentantů v Louisianě.
Návrh podepsal i demokratický guvernér John Bel Edwards. Za demokraty se tak stal prvním guvernérem, který podpořil zpřísnění potratů. Edwards podporoval stranu pro život delší dobu, i přesto, že jeho stanovisko jde přímo proti politice Demokratické strany – přístup k potratům je totiž jedním z jejích základních kamenů.
Proti zpřísnění interrupcí v Louisianě protestovaly ženy po celých USA – a společnosti jako Disney nebo Netflix pohrozily, že přehodnotí svou produkci do států, které potraty zpřísňují.
Zákony zpřísnily i další americké státy
Louisiana totiž není jediný americký stát, který se rozhodl přístup k potratům ženám ztížit. Podobná legislativa už prošla v Kentucky, Ohiu, Georgii i Mississippi. Zpřísnění zákona schválila tento měsíc i Alabama – její zákonodárci zakázali potrat skoro ve všech případech včetně znásilnění nebo incestu. Zastánci práva na interrupci z různých států zákony zažalovali.
Zákony tak nebudou platit, dokud o potratové kauze nerozhodne Nejvyšší soud. Právě tam míří – převážně republikánské – tažení proti interrupcím. Cílem je zvrátit skoro 50 let staré rozhodnutí Nejvyššího soudu – z kauzy Roeová versus Wade. Rozsudek potraty v USA de facto legalizoval.
O potratech tak s největší pravděpodobností rozhodnou soudci Nejvyššího soudu. Dá se očekávat, že ve prospěch odpůrců přerušení těhotenství. Mezi soudci Nejvyššího soudu je totiž více konzervativců – a to i kvůli nejnovějšímu členovi Brettu Kavanaughovi. Současné rozložení sil Nejvyššího soudu je podle některých názorů nejkonzervativnější od roku 1937.