Článek
Ve čtvrtek americký úřad práce zveřejnil nová data za předešlý týden - kolik lidí nahlásilo ztrátu pracovního místa. Takřka 3 miliony Američanů přišly o práci jen za minulý týden. Za posledních osm týdnů, kdy se Spojené státy potýkají s největší epidemickou vlnou, ztratilo zdroj obživy už 36 milionů občanů.
Jeden ze čtyř obyvatel, kteří měli v únoru práci, ji v dubnu neměl, vyplývá z dat ekonomů. „Tato bezprecedentní záležitost může způsobit trvalé poškození americké ekonomiky, pokud nezasáhne Kongres a Bílý dům,“ komentuje obrovský nárůst nezaměstnanosti Jerome H. Powell, předseda amerického Federálního rezervního systému, v NYT.
Číslo 2,98 milionu nezaměstnaných za jeden týden převýšilo očekávání. Americká média podle svých zdrojů čekala „jen“ 2,5 milionu vyplněných formulářů o ztrátě práce. Přesto je číslo o něco málo menší než za předešlý týden. To americké úřady hlásily 3,18 milionu nových nezaměstnaných.
Ve Spojených státech se však, stejně jako v Evropě, začala přísná protipandemická opatření uvolňovat. Například ve státech Georgia, Pensylvánie, Florida nebo Arizona.
Michelle Meyerová, šéfka pro americkou ekonomiku v Bank of America, řekla novinářům, že i přes znovuotevření některých podniků pochybovala, že by to tato čísla výrazně ovlivnila. „Ve své podstatě je to jen větší a větší šok,“ řekla Meyerová podle NYT.
Jednotlivé americké státy sice zřídily fondy na pomoc nezaměstnaným, ovšem podle průzkumů, které si nechali udělat novináři z deníku The New York Times, více než polovina těchto lidí na příspěvek nedosáhla. Celkově o podporu žádalo rekordních 6,87 milionu lidí.
Podle agentury Bloomberg za neočekávaně vysokým číslem stojí stále se prohlubující devastace restaurací a dalších podniků. Na ty budou doléhat i další vlny, které způsobí strach Američanů utrácet.
Mezi nejzasaženější státy patří Connecticut, Georgia, Florida, Kalifornie a New York, kde počty nahlášených nezaměstnaných stoupají do stovek tisíc.
Celková míra nezaměstnanosti se během koronavirové krize více než ztrojnásobila, z 4,4 procenta stoupla na neuvěřitelných 14,7 procenta. Současná situace tak pomalu atakuje čísla největší hospodářské krize ze 30. let minulého století.