Hlavní obsah

Další díl dieselgate. Německá policie provedla razii v kancelářích automobilky Opel

Foto: Reuters

Centrála firmy Opel v Německu.

Německá policie kvůli podezření z podvodů s emisemi u naftových vozů provedla razii v kancelářích automobilky Opel v Rüsselsheimu a Kaiserslauternu.

Článek

Německé ministerstvo dopravy následně oznámilo, že spolkový úřad pro motorová vozidla KBA nařídí automobilce Opel svolat k úpravě zhruba 100.000 vozů kvůli nepřípustnému systému pro regulaci emisí.

"V současnosti se koná úřední jednání s cílem nařídit povinné svolání modelů Cascada, Insignia a Zafira zmiňovaných v médiích," uvedlo ministerstvo. „Svolání zhruba 100.000 vozů se uskuteční v brzké době,“ dodalo. Německý list Bild již dříve informoval, že úřady zkoumají, zda zhruba 95.000 vozů Cascada, Insignia a Zafira z let 2012, 2014 a 2017 není vybaveno nezákonným softwarem pro regulaci emisí.

Opel prohledání kanceláří potvrdil, kvůli vyšetřování ale žádné další detaily neposkytl. Jen uvedl, že spolupracuje s úřady, a prohlásil, že jeho vozidla splňují platné předpisy.

Německé ministerstvo dopravy v červenci potvrdilo „úřední jednání“ vůči Opelu kvůli podezření z manipulace při čistění výfukových plynů u tří modelů. Opel se měl vyjádřit k fungování systému, který umožňuje vypnout čištění výfukových plynů. Systém umožní omezit čištění výfukových plynů v určitých jízdních situacích či podmínkách, například za nižší teploty nebo za nižších otáček motoru.

Automobilky tvrdí, že toto zařízení je potřeba kvůli ochraně motoru při vedrech nebo zimě. U mnoha modelů však existují pochybnosti, zda je to skutečně nutné, protože naftové vozy pak vypouštějí do ovzduší více škodlivých plynů.

Opel vlastní francouzská automobilka PSA, která ho koupila loni od americké automobilky General Motors. Díky převzetí Opelu a jím vlastněné britské značky Vauxhall se PSA stala druhým největším automobilovým koncernem v Evropě za německým konkurentem Volkswagen.

Doporučované