Článek
Výčet není zdaleka kompletní. Vybírali jsme především podle toho, jak velký dopad měly popsané případy na společnost, politiku či tuzemský sport. Pro lepší orientaci jsme takto strukturovali i rozcestník k jednotlivým kauzám.
Politika
Mezi politické kauzy jsme vybrali příběhy, které určovaly českou politiku a měly dopad na formování české demokracie.
Šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík zavzpomínal na první finanční skandál spojený s financováním politiky – na příběh tajného konta ODS. Tehdy se suverén politické scény Václav Klaus dostal nejblíže svému pádu. Problémy ustál a posléze si se svým tradičním rivalem Milošem Zemanem rozdělili politickou moc v zemi.
Investigativní novinář z měsíčníku Reportér Jaroslav Kmenta byl tím, kdo jako první upozornil na sporný nákup bytu, který si pořídil tehdejší premiér za ČSSD Stanislav Gross. V rozhovoru pro Seznam popsal kauzu, která Grosse stála premiérské křeslo.
Zcela zásadní byl policejní zásah na Úřadu vlády v éře premiéra Petra Nečase a jeho asistentky Jany Nagyové, dnes Nečasové. Ondřej Kundra z Respektu se rozpovídal o otázkách, které vyvolává používání policejních odposlechů v novinářské práci.
Kde končí přípustný politický marketing a začíná bohapusté lhaní? Tuto otázku si nad kauzou Peroutka a chováním prezidenta Miloše Zemana položil politický komentátor Seznamu Václav Dolejší. V rozhovoru přiblížil své první setkání se Zemanem, který podle něj vypouštěl svoje první fake news už na Letné v roce 1989.
Šéfredaktorka webu Neovlivni.cz Sabina Slonková nás vzala do zákulisí pátrání po synovi premiéra Andreje Babiše. A promluvila i o tom, proč je nezbytné stále upozorňovat na střet zájmů, ve kterém se permanentně český premiér nachází.
Byznys
Zvolili jsme vleklé soudní spory, arbitráže, samozřejmě kauzu H-System či předražený Opencard.
Problémy spojené s obtížnou privatizací a transformací ekonomiky popsala novinářka Jana Klímová z Hospodářských novin. V rozhovoru s ní došlo i na to, proč někteří čeští miliardáři nechtějí s novináři mluvit a odpovídat na jejich dotazy.
Společnost
Nabízíme i výběr kauz, v nichž novináři přinesli svědectví o tom, jak vlastně žijeme.
Bývalý novinář a disident Jan Urban vylíčil přechod země ze socialistického do demokratického režimu a také to, jak na to novináři nebyli připraveni a česká žurnalistika tím podle něj do dnešní doby poněkud trpí.
Velkým tématem byl a zůstává rasismus. Komentátor Seznamu Jindřich Šídlo zavzpomínal na případy rasových vražd, které popisoval v 90. letech. I o tom, jak se strachu z cizího využívá v české politice.
Sportovní novinář redakce Seznam Zpráv Luděk Mádl popsal práci sportovních novinářů i zákulisí českého fotbalu, který dlouhodobě vedou lidé jako Miroslav Pelta a Roman Berbr. Mádl byl tím, kdo analyzoval svého času velmi slavné odposlechy z aféry Ivánku, kamaráde.
Její dokument Šmejdi šokoval značnou část veřejnosti. Silvie Dymáková dokázala pomocí skrytého nahrávacího zařízení, že v České republice jsou okrádány na předváděcích akcích možná tisíce seniorů. Jak to tehdy bylo, si můžete připomenout zde.
Krimi
Na samotný závěr nabízíme kauzy z kriminálního prostředí. Příběh doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, kterého dostala na svobodu milost od Miloše Zemana a stala se z něj svého druhu celebrita, ukazuje především to, jak může hojná medializace a z ní vyplývající popularita zcela zvrátit kriminální případ.
Do našeho výběru jsme zařadili i příběh organizované skupiny zločinců z Berdychova gangu, kdy se podařilo doložit, že v Česku operují mafiánské spolky napojené na státní aparát. Konkrétně na elitní policisty, kteří činnost gangu kryli a také z ní těžili.
Nechybí ani jedno z největších selhání policie, kdy při domovní prohlídce utekl miliardář Radovan Krejčíř, jehož se česká justice snaží neúspěšně posledních několik let dostat zpátky do země.