Článek
„Do budoucna nás čeká další zápas, příjmové nůžky se rozevírají a byznysu i politice začíná dominovat skupina těch nejbohatších. Demokracii začíná vytlačovat oligarchie. Tomu musíme zabránit, to je úkol pro sociální demokraty,“ stojí v manifestu, který si dnes delegáti sjezdu schválili.
Jak tomu chtějí konkrétně zabránit, když sami jsou ve vládě s Andrejem Babišem, už v dokumentu ale nepíší. Další slova jsou ještě ostřejší – ta zřejmě míří zase na Okamurovu SPD.
„Ve společnosti se rozmohli šmejdi, kteří jsou ochotni pro zisk podvádět i bezmocné důchodce. Stejně bezohlední jsou i političtí šmejdi, hnutí na jedno použití, která pro hlas udělají cokoliv. Parazitují na rozporech ve společnosti, ale místo snahy je řešit a mírnit naopak vyvolávají nenávist a strach. Svou kořist hledají mezi lidmi, kteří se třicet let po sametové revoluci necítí jako vítězové, ale oběti. Jejich frustrace je vede k volbě radikálních hnutí,“ stojí v novém dokumentu ČSSD.
Další jednotlivé kapitoly v dokumentu mají názvy jako třeba Vlastenectví a občanská společnost, Poctivě pracující člověk nesmí žít v chudobě a být otrokem práce, Na digitalizaci a proměny práce musíme být připraveni anebo Chceme společnost bez strachu.
„Žijeme v době rostoucího pesimismu, informačního přehlcení a strachu z budoucnosti. Doba je zrychlená a individualistická, všichni si neustále konkurují. Lidé se bojí o své postavení, atmosféru ve společnosti otravuje strach,“ popisuje nová místopředsedkyně ČSSD a ministryně sociálních věcí Jana Maláčová současnou situaci, s níž hodlá bojovat.
V dokumentu také ČSSD uvádí, že chce bezpečné Česko uvnitř EU. Sociální demokraté také upozorňují na to, že Česko v budoucnu významně ovlivní digitalizace a umělá inteligence, která může proměnit společnost více než předchozí průmyslová revoluce. „Technologický vývoj však není samospasitelný, může vést ke svobodě a dobré životní úrovni. Stejně tak ale může vést dokonce až k novodobému nevolnictví,“ píše se v dokumentu.
„Navrhujeme zkrácení pracovní doby při zachování stávající mzdy. Může to znít revolučně, ale stejně zněl před sto lety požadavek na osmihodinovou pracovní dobu nebo pětidenní pracovní týden,“ dodala ČSSD.