Článek
Ještě v 70. letech platily za centrum výstavby nových a ještě vyšších mrakodrapů USA. Pak si od nich převzaly štafetu Asie v čele s Čínou a také státy u Perského zálivu. I s tím však koronavirus zahýbal.
Loni se podle údajů neziskové organizace CTBUH vrátil titul pro nejvyšší dokončenou stavbu roku na americkou půdu, v New Yorku otevřel mrakodrap Central Park Tower s výškou 472 metrů. Uvedl to server CNN.
Po celém světě stavebníci loni dokončili 106 nových mrakodrapů (výškových budov), což je o 27 méně než v roce 2019. Celkové skóre dokončených kolosů bylo nejhorší od roku 2014, protože developeři naráželi nejen na ekonomickou nejistotu, ale někde museli řešit také nedostatek zahraniční pracovní síly, případně také dopady opatření proti šíření viru. Přímo kvůli viru se nepodařilo dotáhnout devět staveb.
Zatímco celosvětový propad činil zhruba 20 procent, v Číně vyrostlo meziročně o 40 procent mrakodrapů méně. I tak však říše středu zajistila skoro polovinu všech výškových budov, které loni dostaly razítko „dokončeno“. Za čínským ochlazením však nestojí jen finance, ale také politika. Tamní úřady totiž vydaly směrnici zapovídající výstavbu mrakodrapů vyšších než 500 metrů.
Naopak v oblasti Perského zálivu se výstavba nezadrhla ani kvůli penězům, ani kvůli politice. V Dubaji pokořili rekord v počtu vystavěných mrakodrapů v jednom roce, město o něj připravilo čínský Šen-čen. Bodovala také britská metropole Londýn, kde se podařilo dotáhnout k cílové pásce pět výškových budov.
Nezisková organizace CTBUH (Council on Tall Buildings and Urban Habitat) předpokládá, že se v roce 2021 svět oklepe z koronavirové pandemie a developeři se zase začnou dívat směrem do nebe. Předpovídá, že se podaří dokončit nejméně 125 mrakodrapů.
Ale protože domy s tolika patry nevyrostou za rok, bude se koronavirová pandemie projevovat na počtu dokončených mrakodrapů ještě několik dalších let.