Článek
Celosvětově se onemocnění covid-19 prokázalo u více než 177 milionů lidí. Podle analýzy agentury Reuters mu dosud podlehly více než čtyři miliony z nich. Než si covid-19 vyžádal první dva miliony obětí, trvalo to déle než rok. Další dva miliony úmrtí v souvislosti s tímto onemocněním svět zaznamenal ve 166 dnech, vyplývá z analýzy.
Čísla ale nejsou jednotná. Například John Hopkins University, s jejímiž daty pracuje i portál Our World in Data, uvádí, že pandemie si dosud vyžádala 3,84 milionu obětí.
Naopak část zdravotnických odborníků tvrdí, že počet zemřelých na covid-19 je globálně podceněný. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý měsíc uvedla, že pandemie si podle jejích odhadů vyžádala dvakrát až třikrát více obětí, než kolik uvádějí oficiální statistiky.
„Pravděpodobně čelíme značně podhodnocenému počtu celkových úmrtí přímo a nepřímo připisovaných covidu-19,“ uvedla WHO.
I podle dat agentury Reuters se však covid-19 ve srovnání s ostatními nejčastějšími příčinami úmrtí zařadil na jednu z vrchních příček žebříčku. V roce 2019 celosvětově zemřelo 56,5 milionu lidí. Mezi nejčastější příčiny patřily kardiovaskulární choroby (přes 18,5 milionu), nádorová onemocnění (deset milionů) a chronická onemocnění dýchacích cest (bezmála čtyři miliony).
Nejvíce obětí má USA
V souvislosti s onemocněním covid-19 nejvíce zemřelých zaznamenaly podle údajů Reuters Spojené státy. Dosud nemoci podlehlo přes 600 tisíc Američanů. Mezi další nejvíce zasažené státy patří Brazílie, Indie, Rusko a Mexiko. Zemřelí v těchto zemích tvoří dohromady 50 procent všech obětí koronaviru.
V přepočtu na populaci však mají nejvíce zemřelých Peru, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Česká republika a Gibraltar.
V Česku si koronavirus vyžádal již více než 30 tisíc obětí. Nejhorší byl letošní březen, kdy denně umíralo přes 200 lidí.