Článek
Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného mírně vzrostlo na 1,33 z předchozích 1,31. Nadále se zvyšuje i tzv. incidenční číslo, tedy počet případů nákazy na 100 000 obyvatel za sedm dní, které je pro stát podkladem pro zavádění protiepidemických opatření. K dnešku stouplo na 49 z předchozích 43 případů. V nemocnicích bylo v úterý 267 pacientů s covidem-19, podle aktualizovaných dat ministerstva zdravotnictví asi o desítku méně než v pondělí, ale zhruba o 40 víc než před týdnem.
Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) není důvod k zpřísňování opatření. Zlepšení situace může podle něj přinést vyšší proočkovanost, k čemuž na základě vysokého podílu neočkovaných mezi nemocnými covidem vyzval.
Incidence stoupla kromě Karlovarského kraje ve všech regionech, nejvíce v Moravskoslezském kraji, kde je nyní situace nejhorší. Incidenční číslo tam k dnešku vzrostlo na 73 z předchozích 60 případů za týden na 100 000 obyvatel. Následuje Praha v přepočtu s 69 nakaženými a Jihočeský kraj s 67. Naopak nejnižší incidence je v Karlovarském kraji, kde počet nově potvrzených případů za uplynulých sedm dní na 100 000 obyvatel stagnuje na 13.
Počet nově potvrzených případů koronaviru víceméně roste od konce prázdnin. V polovině září se denní počty nakažených dostaly nad 500, v minulém týdnu v pondělí nad 600, ve středu nad 700 a ve čtvrtek nad 900. Toto úterý počet překročil tisícovku, což bylo proti pondělí asi o 300 víc a v mezitýdenním srovnání dokonce zhruba o 600. Na minulé úterý ale připadl státní svátek. Ve volných dnech bývá případů nákazy méně, protože se méně testuje. V úterý laboratoře otestovaly přes 51 000 vzorků, před týdnem to bylo zhruba o 15 000 méně. Podíl nakažených na množství testovaných nicméně roste.
Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) může být na konci října při podobné rychlosti šíření epidemie kolem 2 000 nových případů prokázané nákazy koronavirem denně. V úterý to řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Vychází z realistického scénáře – jednoho ze tří připravených scénářů –, který nepočítá s výrazně vyšší proočkovaností, ale ani s horší mutací koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům řekl, že nárůst nových případů je pozvolný. Zůstanou proto stávající protiepidemická opatření, neplánuje jejich zpřísnění ani rozvolnění.
Premiér Andrej Babiš dnes na evropském summitu novinářům ve Slovinsku řekl, že nemá informace, že by ministerstvo zdravotnictví chystalo nějaké opatření. Podle něj k tomu není důvod. Znovu vyzval k očkování. „Jediné řešení je očkování, ze všech pozitivních každý den je 80 procent nenaočkovaných, ze všech hospitalizovaných a na jednotách intenzivní péče je 80 procent nenaočkovaných,“ konstatoval.
Proti loňskému podzimu jsou počty nově nakažených i hospitalizovaných výrazně nižší. Před rokem přibývalo na začátku října kolem 3 000 případů denně a v nemocnicích bylo najednou kolem 1 500 lidí s onemocněním covid-19.
Od začátku epidemie, která v Česku začala loni na jaře, se koronavirus prokázal u 1,696 milionu lidí. Většina se uzdravila, 30 485 nakažených zemřelo. V poslední době úmrtí přibývá. Zatímco v srpnu a první polovině září byly počty úmrtí lidí s covidem-19 v řádu jednotek za týden, v posledních třech týdnech byla zemřelých vždy více než desítka. Za minulý týden jich ministerstvo eviduje 15, v tomto zatím tři.
Ukončené očkování proti koronaviru má v ČR v současné době přes 5,98 milionu lidí, zdravotníci od začátku vakcinace loni na konci prosince aplikovali téměř 11,85 milionu dávek vakcíny. V posledních týdnech tempo očkování zpomaluje. Zatímco na začátku září bylo očkovaných denně kolem 20 000, nyní jejich počet klesl pod 10 000. V úterý zdravotnici naočkovali 8 187 lidí, asi o 800 méně než v pondělí. Podle Duška stále zbývá asi 33 procent starších 16 let, kteří se očkovat nenechali. Dalších několik procent chrání prodělání nemoci, stále ale podle Duška zbývá asi 415 000 nechráněných seniorů nad 60 let, kteří jsou vážným průběhem ohroženi nejvíc.
Text jsme ve 12:55 aktualizovali o vyjádření premiéra Andreje Babiše.