Článek
Když před pár lety požádal rakouský student Max Schrems na ústředí sociální sítě Facebook, aby mu poslali seznam informací, které o něm mají, přišel mu dvanáctisetstránkový fascikl papírů.
V nich se dočetl mimo jiné o každém „lajku", který udělil, viděl, s kým na sociální síti komunikoval, co si s kým psal - a mohl si také přečíst všechny komentáře, které kdy napsal k fotkám, videím nebo statusům svých kamarádů.
Co všechno o vás ví Facebook?
Rakouský student Max Schrems vede s Facebookem řadu právních bitev. Podle něj by společnost neměla informace o evropských občanech předávat do Spojených států, kde firma Facebook sídlí. Informace o svých právních sporech i o tom, jaká data sociální síť sbírá o každém uživateli, zveřejnil na webové stránce Europe vs. Facebook.
Podobných „knih" s informacemi o každém uživateli sítě existuje hned několik. Informace sbírají všechny společnosti, které na internetu poskytují služby. Podle etických kodexů většiny z nich jsou sice tato data anonymizovaná a slouží jen k lepšímu cílení reklamy, přesto existují.
Pokud by si hypoteticky někdo dal práci a všechna je sesbíral (a ke všem z nich by se dostal), dokáže z nich vyčíst, o koho jde i to, jaký člověk je. „Říkáme tomu sociální graf, který dokáže velmi plasticky a do hloubky vykreslit charakter i osobnost člověka," vysvětluje Alistair Alexander z kolektivu digitálních performerů Tactical Technology Collective.
Pro to, aby si člověk uvědomil, kde všude za sebou nechává stopy, i to, kdo a jak s nimi pracuje, sestavila skupina osmidenní digitální detox, ve kterém krok za krokem učí internetovou populaci pochopit, co se s jejich daty na internetu děje a kdo všechno je sbírá.
Den třetí. Vyhledávání, surfování, nakupování
Je několik různých způsobů, jimiž se na internetu jedinečně projevujete a díky tomu vás webové stránky a sledovací nástroje dokážou rozpoznat online.
Chcete-li zjistit, co sledovací nástroje vidí, přejděte na http://panopticlick.eff.org a klikněte na „Test me“ (Otestujte mě).
V příručce Data detox popisují krok za krokem, jak takovou kúru aplikovat a k čemu vede. Velká část je věnována třeba mobilnímu telefonu, který ví o každém našem kroku a kde je riziko nechtěného předávání citlivých dat velmi vysoké.
Den pátý. Nechat, nebo smazat?
Víte kolik aplikací v telefonu máte? Zkuste hádat a pak vezměte telefon a spočíjte je. Je jich víc, než jste čekali? Jakému riziku skrytého sběru dat jste vystaveni?
0-19 Nízké riziko
20-39 Střední riziko
40-59 Vysoké riziko
60 a víc Velmi vysoké riziko
O tom, k čemu příručka je a jak ji používat, si s Alistairem Alexanderem povídal Pavel Cyprich. Na rozhovor se podívejte v úvodním videu.
Příručka Digitální detox je k nalezení zatím v anglickém jazyce na webu myshadow.org. Česká verze by měla být na webu během pár týdnů. Fyzicky je k dostání v centru umění DOX.