Článek
Hrátky s korunou, jak někteří finančníci označují útoky centrální banky proti tuzemské měně, pokračují s velkou intenzitou. Česká národní banka v září, tedy v měsíci, z něhož jsou dostupné nejnovější údaje, utratila 99,5 miliardy korun, aby kurz měny vůči euru udržela dostatečně nízko.
Jde o třetí nejvyšší objem za jeden měsíc od zahájení intervencí v listopadu 2013, jak vyplývá z údajů o devizových obchodech, které dnes ČNB zveřejnila.
Více utratila ČNB za intervence jen při zahájení intervencí v listopadu 2013, a to přes 200 miliard korun, a pak v loni srpnu, kdy nakoupila eura za 101 miliard korun.
Intervence proti koruně
Čím déle intervence trvají, tím více sílí spekulace o tom, kdy s nimi ČNB přestane. Bankovní rada opakovaně dala najevo, že do konce tohoto roku to nebude. Bývalá členka bankovní rady ČNB, současná představitelka České bankovní asociace Eva Zamrazilová v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedla, že ČBA počítá s koncem intervencí v příštím roce. Kurz koruny vůči euru pak (z počátku po ukončení intervencí) bude velmi kolísat. Na měnovém trhu bude velmi živo.
Na tento krok s napětím očekávají především firmy orientované na vývoz, které si zatím užívají příjemného polštáře, vytvořeného oslabením koruny.
Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků, říká, že intervence měly svůj smysl. Po ČNB žádá, aby konec byl transparentní a předvídatelný, aby se na něj mohly firmy připravit. Analytici se velmi liší v názoru, do jaké míry a zda vůbec oslabení koruny pomohlo ekonomice jako celku.
Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Od té doby do konce letošního září intervenovala v objemu zhruba 691 miliard korun.
Tři roky intervencí udělaly z koruny nejnudnější měnu na světě: https://t.co/SUPPRAROOw pic.twitter.com/LfdxCq9kUQ
— DataRozhlas (@dataRozhlas) November 7, 2016