Článek
Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Podle ekonomů by banka mohla začít zvyšovat sazby až později ve druhém pololetí.
Na předchozím měnovém jednání 17. prosince rada jednomyslně nechala úrokové sazby beze změny. Naposledy sazby rada změnila loni 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.
ČNB zlepšila vývoj ekonomiky pro 2021
Česká národní banka v nové prognóze kromě ponechání úrokové sazby zlepšila odhad vývoje ekonomiky v letošním roce, naopak pro příští rok odhad zhoršila. Nově tak letos počítá s růstem ekonomiky o 2,2 procenta a příští rok s růstem o 3,8 procenta. Na tiskové konferenci po dnešním jednání bankovní rady o tom informoval guvernér ČNB Jiří Rusnok. V předchozí listopadové prognóze ČNB počítala letos s růstem o 1,7 procenta a v roce 2022 počítala s růstem o 4,2 procenta.
Rusnok zároveň uvedl, že s novou prognózou je konzistentní nejprve stabilita tržních úrokových sazeb následovaná jejich postupným nárůstem zhruba od poloviny letošního roku.
Tři zvýšení roku 2021?
Sázky na možné zvýšení sazeb ze strany ČNB začaly na trhu sílit od listopadu minulého roku po zveřejnění nové prognózy ČNB, která pro letošní rok očekávala trojí zvýšení sazeb, a také více optimistickým výhledem na ekonomický vývoj po oznámení příchodu funkční vakcíny.
„Trh měl koncem minulého roku v sazbách zaceněno více než jedno zvýšení základních sazeb ČNB do konce letošního roku. Začátkem roku sice začaly sázky klesat vzhledem ke zprávám o pomalejším průběhu vakcinace a nových mutacích koronaviru, poslední mediální komentáře představitelů ČNB však naznačily, že růst sazeb v letošním roce je navzdory pokračujícím nejistotám stále možný,“ komentuje situaci Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.
Nyní tak trh předpokládá, že jednou centrální banka letos sazby zvýší, a částečně je v tržních sazbách vidět sázky i na dvojí zvýšení sazeb.
Poslední šetření agentury Reuters mezi analytiky také naznačilo, že předpoklad růstu sazeb v letošním roce začíná mírně převažovat. Šest z 11 analytiků čeká růst sazeb v posledním čtvrtletí letošního roku, čtyři v první polovině příštího roku, jeden pak v druhé půlce roku příštího.
„My se v tuto chvíli domníváme, že zotavování tuzemské ekonomiky zrychlí koncem druhého čtvrtletí, což dá centrální bance dostatek času, aby přistoupila ke zvýšení sazeb v druhé polovině roku, patrně v listopadu nebo prosinci. Dokážeme si také představit, že pokud centrální banka dojde k přesvědčení, že je možné měnové podmínky utáhnout, může zvýšit své sazby rovnou o 50 bazických bodů,“ dodává ekonom Seidler.
Uvedený výhled však stále zatěžuje nejistota spojená s pandemií koronaviru.
Loni se česká ekonomika podle úterních předběžných údajů Českého statistického úřadu kvůli dopadům pandemie propadla nejvýrazněji za dobu samostatné České republiky, když hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 5,6 procenta. Bylo to ale méně než dřívější odhady ekonomů, ministerstva financí nebo ČNB. Centrální banka nicméně v dnešní prognóze uvedla, že za loňský rok čeká pokles o 5,8 procenta. V listopadu odhadovala pokles o 7,2 procenta.