Článek
Čínská národní rozhlasová a televizní správa (NRTA) zakázala britské televizní stanici BBC World News vysílat na čínské pevnině. Podle zprávy čínské státní agentury Sin-chua BBC „vážně porušila předpisy o správě rádií a televize a pro vysílání zámořských televizních kanálů.“
„BBC porušila požadavek, aby zprávy byly pravdivé a spravedlivé. Namísto toho poškodily národní zájmy Číny, podkopaly čínskou národní jednotu a nesplnily podmínky pro vysílání ze zámoří. Státní správa rozhlasu a televize neumožňuje BBC World News nadále v Číně vysílat. Žádosti o vysílání nebudou přijaty ani v novém roce,“ uvádí Sin-chua.
快讯:为报复英国通讯管理局(Ofcom)撤销中国国际电视台(CGTN)在英国开展广播的执照,BBC世界新闻台被禁止继续在中国境内落地。 pic.twitter.com/0vIpDl0Sa0
— 戴维(英国观察) (@david_david1968) February 11, 2021
Rozhodnutí Číny přichází týden poté, co britský mediální regulátor Ofcom zrušil licenci China Global Television Network (CGTN) pro vysílání ve Velké Británii. Vyšetřování sesterské stanice CCTV došlo k závěru, že licenci neoprávněně držela společnost Star China Media Ltd. Zákony o vysílání porušovalo také její napojení na čínskou komunistickou stranu.
Stanice BBC si Čínu na svou stranu nepřiklonila ani po uveřejnění obsáhlé investigativní zprávy z oblasti Sin-ťiangu. Ve znepokojivé reportáži promluvily bývalé ujgurské vězeňkyně, které barvitě popsaly masová znásilňování a mučení, která dle nich byla v táborech na denním pořádku. Čína kvůli těmto detenčním táborům, ve kterých má být uvězněn asi milion Ujgurů a dalších menšin, čelí mezinárodní kritice. Čína veškerá obvinění odmítá, podle ní jde o převýchovná zařízení a způsob boje proti terorismu a separatismu.
Detaily nehodící se reportáže najdete v článku:
Kanál BBC World News tak nadále není součástí balíčku televizních kanálů v Číně, zůstává však k dispozici v některých hotelech. Čínští televizní diváci uvedli, že kanál z jejich obrazovek již zmizel. Reportáže BBC o citlivých tématech už v minulosti trpěly nenadálými výpadky signálu, což mnozí považovali za záměrnou cenzuru.