Článek
Čínská média se bojí o osud investic a podniků v Zimbabwe. Obě země spolu mají dlouhodobě dobré ekonomické a politické vztahy a pro Čínu je tamější trh důležitý. Mezi lety 2000 a 2012 začalo v Zimbabwe působit kolem 130 čínských firem.
V minulém týdnu byl na návštěvě v Čínské lidové republice zimbabwský generál Constantine Chiwenga. Ten podle mnohých stojí za armádním převratem a současnou situací v zemi. Podle čínského ministerstva zahraničí šlo o běžnou návštěvu.
Podle ekonomických expertů problémy čínské firmy v Zimbabwe zasáhnou, nepůjde však o nic vážného. Dlouhodobé přátelství obou zemí situaci nejspíše přečká.
Namibijská ministryně zahraničí: Mugabeová u nás není
Na současný vývoj v Zimbabwe dnes reagovala i namibijská ministryně zahraničí Netumbo Nandi-Ndaitwahová. Vyvrátila spekulace o tom, že by se první dáma Zimbabwe Grace Mugabeová ukrývala právě v Namibii. „Není to pravda. Žádné takové informace nemáme. Byli jsme informováni, že první dáma a celá rodina jsou v pořádku doma,” stojí v prohlášení Nandi-Ndaitwahové.
Ohledně politické situace v sousední zemi vyjádřila obavy. „Obáváme se, že stávající situace v Zimbabwe naruší mír, stabilitu a pevnost demokracie v této zemi a celém regionu,” dodala Nandi-Ndaitwahová.
Situaci mezi rodinou Roberta Mugabeho a armádou se snaží řešit kněz Fidelis Mukonori. Ten se s Mugabem zná od 70. let minulého století. Podle agentury Reuters má být právě on moderátorem mezi oběma stranami.
Zimbabwe latest:
— Hopewell Chin'ono (@daddyhope) November 15, 2017
Catholic Priest, Father Fidelis Mukonori is mediating between Robert Mugabe and the Generals.
He is being assisted by Martin Rushwaya the Permanent Secretary for Defence and Mugabe’s spokesman George Charamba. @ZimMediaReview @Wamagaisa @matigary